Maltepe Üniversitesi Maltepe Üniversitesi

Tarihçe

İstanbul Marmara Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kurulan Maltepe Üniversitesi, bir vakıf üniversitesidir. Üniversite, Marmara Eğitim Köyü ve Dragos Kampüsü olmak üzere 2 ayrı yerleşkede eğitim vermektedir. Maltepe Üniversitesinde eğitim ücretlidir. Üniversitenin bünyesinde; eğitim, fen edebiyat, güzel sanatlar, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mimarlık, mühendislik, doğa bilimleri ve tıp fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversiteye giriş bursları: ÖSYM sınav kılavuzunda yer alan burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretim ücretinin tamamını veya bir kısmını kapsayan karşılıksız burslar vardır. Mütevelli heyeti bursları; üniversitede öğrenim gören öğrencilere Mütevelli Heyeti tarafından verilen, karşılıklı veya karşılıksız olmak üzere iki çeşidi bulunan burslardır. Bursun süresi, Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir. Başarı bursları; Üniversitede burssuz olarak okuyan, kayıtlı oldukları programlara en az iki yarıyıl devam eden ve Üniversite takımlarında yüksek performans veya bireysel sporlarda üstün başarı göstererek Üniversiteyi spor alanlarında temsil eden öğrencilere verilen burslardır. Ayrıca başarı bursları, sanat ve kültür dallarındaki etkinliklerde üstün başarı göstererek Üniversiteyi bu alanlarda temsil eden öğrencilere, o yılı izleyen eğitim-öğretim yılı için geçerli olmak üzere karşılıksız burs verilir. Destek bursları şunlardır; a) İhtiyaç bursları: Üniversitede öğrenim gördükleri sırada doğal afet, yangın ve benzeri olaylar ya da ani olarak gelişen ve burs komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda geçerli sayılabilecek bir nedenin varlığı ve belgeyle kanıtlanması koşulu ile verilen burslardır. b) Şehit-gazi çocuklarına verilen burslar: Bu durumdaki öğrencilere, durumlarını kanıtlamaları koşulu ile öğrenimlerine başlamalarından itibaren verilen burslardır.Diğer burslar şunlardır; a) Marmara eğitim kurumlarında çalışanların çocukları ile marmara eğitim kurumları mezunlarına verilecek burslar, b) Kardeşlere verilen burslar: Üniversitede okuyan kardeşlerin her birine öğrenimlerine başlamalarından itibaren verilen burslar, c) Üniversitede görevli kişilerin çocuklarına verilen burslar: Üniversitede görevli öğretim elemanları ile idari personelin çocuklarına öğrenimlerine başlamalarından itibaren verilen burslardır. YURT OLANAKLARI: Çam ormanının içinde yer alan ve Maltepe merkezine 15 dakikalık mesafede olan Marmara Eğitim Köyü Öğrenci Evleri 504 öğrenci kapasitelidir. % 100 depreme dayanıklı olarak yapılmış, 14 ayrı binadan oluşan bu barınma olanağı, aile yaşamını aratmayacak şekilde donatılmıştır. Her biri üç kattan oluşan evlerin her katında karşılıklı iki daire, orta bölümde de stüdyo tipi bir daire bulunmaktadır. Normal dairelerde; üç oda, banyo tuvalet bölümü ile ortak kullanım ve mutfak bölümü bulunmaktadır. Odalarda bir ya da en fazla iki öğrenci kalabilmektedir. Stüdyo tipi dairelerde ; iki oda ile banyo tuvalet, ortak kullanım alanı ve mutfak bölümleri bulunmaktadır. Her odada bir öğrenci kalabilir. Kız ve erkek öğrencilerimiz ayrı ayrı binalarda kalmaktadır.

Spor Olanakları

Marmara Eğitim Kurumları Spor Tesisleri bünyesinde; 1200 kişilik çok amaçlı spor salonu, Olimpik kapalı yüzme havuzu ve çocuk havuzu, kapalı voleybol ve basketbol sahaları, futbol sahaları, açık spor alanları, badminton salonu, buz pateni pisti, jimnastik salonu, mini golf sahası, fitness salonu, squash salonu ve binicilik kulüpleri bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde kurslar düzenlenerek öğrencilerin boş zamanlarını sağlıklı ve mutlu geçirebilmeleri için bir çok spor branşında faaliyetler yapılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri, ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Üniversite bünyesinde 14 kulüp bulunmaktadır. Bu kulüpler çeşitli dönemlerde bilimsel çalışmalar, sanatsal faaliyetler, turnuvalar ve konferanslar düzenlemektedirler. Maltepe üniversitesi açık-hava tiyatrosunda, akademik yıl boyunca birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Kütüphane

Maltepe Üniversitesi Kütüphanesi, üniversitenin eğitim ve öğretime başladığı 1997- 1998 akademik döneminde kurulmuş ve 2003 yılına kadar, üniversitenin Dragos Yerleşkesinde hizmet vermiştir. 2003-2004 öğretim yılında bütün fakültelerle birlikte, kütüphane de Marmara Eğitim Köyü Yerleşkesine taşınmıştır ve böylelikle kütüphane hizmetleri burada devam etmektedir. Kütüphane; fakültelerin, enstitülerin ve meslek yüksekokulunun gereksinim duyduğu bilgi ve belgeleri (kitap, süreli yayın, e-kitap, online veri tabanları vd) satın alma ya da bağış yoluyla toplayarak kendini sürekli olarak geliştirmeye çalışmaktadır. E-kitap ve e-dergilere erişim, veri tabanları abonelikleri ile sağlanmaktadır. Kütüphane içinde kablosuz internet erişimi de vardır. Prof. Dr. Erkut ÖZEL Mimarlık Kitaplığı, Tıp Fakültesi Kitaplığı ve Meslek Yüksekokulu Kitaplığı, T.C. Maltepe Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’ne bağlıdır.

Sağlık

Üniversitenin sağlık hizmetleri, Marmara eğitim köyü kampüsünde bulunan ve 2 katlı bir bina olan sağlık merkezinde yürütülmektedir. Yapılan çalışmalar 4 ana başlık altında toplanabilir. 1)Koruyucu sağlık çalışmaları 2)Birinci basamak sağlık hizmetleri 3)Psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon çalışmaları 4)Sağlık-Güvenlik eğitimleri ve sağlık kapasitesini yükseltici çalışmalar a) Üniversiteye bağlı tıp fakültesi Marmara eğitim ve araştırma hastanesiyle işbirliği içinde öğrencilerin muayene ve tedavileri yapılmakta, gerektiğinde diğer sağlık kuruluşlarına sevk yapılmaktadır. b) Emekli sandığı ya da özel sigorta gibi bir sağlık güvencesi bulunan öğrencilerin reçeteleri düzenlenmekte, ve anlaşmalı eczanelerden indirimli ilaç alabilmeleri için çalışmalar sürmektedir. c) Sağlık merkezinde, biri tamgün görevli olmak üzere, 3 doktor bulunmaktadır. Ayrıca 1 hemşire, 3 sağlık memuru, 3 ambulans şoförü ve 1 kat görevlisi ile sağlık merkezinde 24/7 sağlık hizmetleri sağlanmaktadır. Bunlara ilaveten, üniversite bünyesinde profesyonel danışmanlık,destek,araştırma-uygulama ve eğitim olan MÜPDAEM ile yakın işbirliği içinde çalışmalar sürmektedir.

Maltepe Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Maltepe Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan