Mardin Artuklu Üniversitesi Mardin Artuklu Üniversitesi

Tarihçe

Mardin Artuklu Üniversitesi, 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni devlet üniversitesinden biridir. Üniversitenin merkez yerleşkesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Mardin ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Mardin ili Güneydoğu Anadolu bölgesindedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi bir şehirdir. Tarihin izleri, şehrin mimari ve arkeolojik yapısında görülebilmektedir. İpek yolu, Mardin ili güzergahından geçmektedir. Mardin, büyük oranda süryanilerin yaşadığı bir şehirdir ve bu sebeple burada birçok Süryani Kilise ve Manastırları bulunmaktadır. Mardin’de gezilecek yerler; Meryemana Klisesi, Deyrulzafaran ve Mor Gabrieldir. Mardin ili son yıllarda, eski ve yeni Mardin olarak, iyi ayrı şehir gibi olmuştur. Eski Mardin, tarihiyle ve mimarisiyle öne çıkmaktadır. Yeni Mardin ise, Mardin’in yoğun şekilde betonlaşan kısmıdır. Mardin ili, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Mardin ilinin ilçeleri; Derik, Mazıdağı, Savur, Kızıltepe, Yeşilli, Ömerli, Midyat, Nusaybin ve Dargeçit ilçeleridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Şehir içerisinde kredi ve yurtlar kurumuna ait yurt ve çeşitli özel yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık ve kültür hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Dairede spor hizmetleri olarak öğrencilerin ve çalışanların beden sağlığını korumak, geliştirmek, onlara disiplinle çalışma alışkanlığı kazandırmak, spora ilgi duymalarını sağlamak,enerjilerini bu olumlu yöne yöneltmek,boş zamanlarını değerlendirmek ve ilgi duydukları spor dalında çalışmalarını sağlamak üzere çeşitli hizmetler yürütülmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede kayıtlı tüm öğrenciler, kültürel etkinliklere katılabilir veya izleyebilirler. Etkinliklere katılmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmadığı gibi, öğrencilerin etkinlikleri gerçekleştirebilmeleri için her türlü destek sağlanmaktadır. Üniversite değişik birimler ve öğrenci toplulukları konserler, kurslar, sergiler, konferanslar, paneller, sempozyumlar, seminerler, gösteriler, şiir ve müzik dinletileri, geziler vb. etkinlikler düzenlemektedirler. Tüm bu etkinliklerle öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri sağlanmaktadır. Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren iki adet konferans salonu bulunmaktadır. Mevcut salonlar; 636 koltuk kapasiteli- Vali Kılıçlar Konferans Salonu, ve 418 koltuk kapasiteli -Vali Koçaklar Konferans Salonu’dur. Bu salonlar teknik donanımlarıyla tüm Mardin iline hizmet verme ve bir yıl boyunca, tahmini olarak, 100 etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Kütüphane

Üniversitede kütüphane hizmetleri, Kütüphane ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Kütüphane hizmetleri kurulum aşamasındadır.

Sağlık

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin sağlık hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak, mediko-sosyal merkezinde yürütülmektedir. Bu merkez, üniversitenin rektörlük binasındadır. Bu merkez aracılığıyla tüm öğrenci ve personelin beden ve ruh sağlığı hizmetleri sağlanmaktadır. Bu hizmetler; tedavi edici sağlık hizmetleri (Ayakta tedavi, enjeksiyon, pansuman, yara ve yanık bakımı vb.), hastane öncesi acil ve ilk yardım hizmetleri, koruyucu sağlık hizmetleri, beslenme ve diyet hizmetleri ve Psikolojik yardım hizmetleri olarak sıralanabilir.

Mardin Artuklu Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan