Marmara Üniversitesi Marmara Üniversitesi

Tarihçe

Marmara Üniversitesi, ülkemizin en köklü eğitim kurumlarının başında gelmektedir. 1883 tarihinde “Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi” ismi altında Ticaret ve Ziraat Orman ve Maadin Nezareti’ne bağlı olarak Cağaloğlu’ nda, İstanbul Kız Lisesi’nin arkasındaki bir evde eğitime başlamıştır. Marmara Üniversitesi ilk mezunlarını 1887‘de vermiştir. 1889’ da Maârif Nezâreti’ne bağlanan okul, 1893 yılında ileride ıslahı ve tekrar açılışı düşünülmek üzere kapatılmıştır. 1897 tarihinde, yine Maârif Nezâreti’ne bağlı olarak, yeniden açılmış ve o günden bu güne kesintisiz olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversite, 1959 yılında, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi haline dönüşmüş, 1982 yılında da gerçekleştirilen düzenlemelerle de Marmara Üniversitesi adıyla Türk Yüksek Öğretim Kurumları arasındaki seçkin yerini almıştır. Marmara Üniversitesi bünyesinde İstanbul’un farklı semtlerinde olmak üzere 12 kampüs bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir.Ayrıca üniversite bünyesinde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, belirli sayıdaki kişiye, yemek bursu verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Marmara üniversitesi bünyesinde bulunan; Özmen Akatar Kız Öğrenci Yurdu, 478 öğrenciye hizmet vermektedir. Yurtta 3 adet etüt odası, TV-dinlenme odası, kantin, çamaşırhane, kuaför ve internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar merkezi bulunmaktadır. Konukları için bekleme salonu ve öğrencilerin görüşmelerini yapabilmeleri için katlarda telefon bulunmaktadır. Handan Ertuğrul Çağdaş Yaşam Kız Öğrenci Yurdu, sekiz odadan oluşmaktadır ve 96 öğrenciye hizmet vermektedir. Ayrıca Şehir içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurt ve çok çeşitli özel yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde, öğrencilere yönelik ve ücretsiz olarak düzenlenen birçok spor faaliyet bulunmaktadır. Bu faaliyetler; basketbol , voleybol , satranç, masa tenisi , tenis , dans, fitness , Tae-Bo , dağcılık gibi dallardan oluşmaktadır. Ayrıca öğrenciler, Göztepe Kampüsünde bulunan spor salonundan da çeşitli spor faaliyetleri yapmak üzere faydalanabilmektedirler. Hatta, Geleneksel Rektörlük Kupası Karşılaşmaları çerçevesinde basketbol ( Bayan – Erkek ), voleybol ( Bayan – Erkek ), futbol (Bayan – Erkek), masa tenisi turnuvası ve satranç turnuvası düzenlenmektedir. Üniversite bünyesinde jimnastik, basket ve çok amaçlı çalışmalar için kullanılan 3 adet ek salon, 3 adet 35 kişi kapasiteli derslik, fitness salonu, bilardo salonu bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 1 adet açık hava tenis kortu, 1 adet açık hava basketbol sahası ve açık hava voleybol sahası ile öğrencilere hizmet verilmektedir. Ayrıca Anadoluhisarı kampüsünde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu denetiminde, çok amaçlı spor salonu, kapalı tenis kortu, açık tenis kortu, kapalı yüzme havuzu, jimnastik salonu, fitness salonu, futbol sahası (Küçük), futbol sahası (Büyük), kayıkhane, Ahmet Ağaoğlu golf salonu ve atletizm pisti bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinin kurulma ve denetim işlemleri, Öğrenci Kulüpleri Koordinasyon Kurulu (Ö.K.K.K.) tarafından yapılmaktadır. Kulüpler, faaliyet alanlarına göre, A tipi ve B tipi olmak üzere iki türde kurulabilirler. A tipi kulüpler, bölüm kulüpleridir, B tipi kulüpler ise üniversite genelinde faaliyet gösteren kulüplerdir. Üniversite bünyesinde A tipi 43 kulüp, B tipinde ise 52 kulüp bulunmaktadır.

Kütüphane

Üniversite bünyesindeki kütüphanelerde, 11 on-line veri tabanı ile ANKOS’un (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) büyük üyelerinden birisi olan Marmara Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı toplamda 20 on-line veri tabanı aboneliği ile kullanıcılarının 41.000 süreli yayın ve 27.000 den fazla kitaba ulaşmak mümkündür. Tüm bu mevcut bilgi kaynakları ve elektronik hizmetlerin ötesinde, akademik kullanıcılarının yayın talepleri satın alınmakta ve Türkiye’deki diğer üniversite kütüphaneleri ile belge ve bilgi merkezlerinden "Kütüphaneler Arası İşbirliği" (ILL) yapılarak hizmet verilmektedir. Üniversitenin İstanbul’un değişik yerlerinde kampüsleri olması nedeniyle, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı altı kütüphanede eşgüdüm ve koordinasyon hizmeti sağlayarak, alanında uzman personel ve kısmi zamanlı öğrencilerin desteği ile hizmet vermektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, Marmara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Marmara Üniversitesi Hastanesi’nden üniversite öğrencilerinin dışında halka da bu hizmetlerden faydalanabilmektedir.

Marmara Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Marmara Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan