Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Tarihçe

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 2006 tarihinde kurulan bir devlet üniversitesidir. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kurulmayısla birlikte, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne bağlı olan ve Burdur ilinde bulunan meslek yüksekokulları ve fakülteleri de üniversite bünyesine devredilmiştir. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin merkez kampüsü Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Burdur ili, Göller Yöresi olarak adlandırılan, Batı Akdeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri açısından Batı Akdeniz’in önemli bir kentidir. Burdur’un doğu ve güneyi Antalya, güneybatısı Muğla, batısı Denizli, kuzeyi Afyon ve Isparta illeri ile çevrilidir. Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçit alanı olan Burdur, tarih boyunca Batı Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan yollar üzerinde olmuştur. Seramik, dokumacılık gibi alanlarda önemli gelişmeler kaydeden şehir, günümüzde eğitimden hayvancılığa, mermer sektöründen turizme kadar geniş bir alanda faaliyet göstermektedir. Burdur ili, ulaşım koşulları ile, öğrencilere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Aynı zamanda bir tarım ve hayvancılık kenti olan Burdur, öğrencilere sağlıklı ve ucuz beslenme olanakları sunmaktadır. Burdur Gölü, Salda Gölü, İnsuyu Mağarası, Sagalassos Antik Kenti, kent çevresinde yer alan höyükleri ile tarihsel ve kültürel zenginlikleri olan bir turizm kentidir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim gören öğrencilere, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ,Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kurumlardan burs verilmektedir. Ayrıca ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere, çeşitli yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşları ile özel şahıs ve işletmelerden de karşılıksız burs olanakları sağlanmaktadır. YURT OLANAKLARI: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri için Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 1200 kız ve 660 erkek yatak kapasiteli yurt bulunmaktadır. Ayrıca Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde, il merkezinde ve Bucak ilçesinde, 500’er kişilik yatak kapasiteli yurt yapılmaktadır. Kampüs çevresinde çok sayıda özel yurt olanağı da mevcuttur.

Spor Olanakları

Üniversite öğrencilerinin sportif etkinlikleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Beden Eğitimi Spor Bölümü ortaklığıyla yürütülmektedir. Öğrencilerin katılımlarıyla kurulan futbol, hentbol, basketbol, voleybol, tekvando, güreş, atletizm ve kros takımları vardır. Üniversite bünyesinde öğrencilerin yararlanabilecekleri; kapalı spor salonu, futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitenin kültürel etkinlikleri, akademik birimler, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve öğrencilerin kurdukları toplulukların ortak çalışmaları ile yürütülür. Öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri ve becerilerini arkadaşlarıyla paylaşmaları amacıyla birçok öğrenci topluluğu kurulmuştur. Bu topluluklar, gerek üniversite bünyesinde, gerekse üniversiteler arası etkinliklere katılarak aktif olarak faaliyet göstermektedirler. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Bilim Şenliği, Proje Şenliği ve Bahar Şenliklerinde; tiyatro, müzik, halkoyunları, söyleşiler ve sergiler gerçekleştirilmektedir.

Kütüphane

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kampüsünde, 125 kişilik oturma kapasiteli ve 2 katlı bir binada hizmet veren bir merkez kütüphanesi vardır. Yayınlar, bağış ve satın alma yoluyla temin edilmektedir. Kütüphanede 20.000 basılı kitap,74 adet süreli yayın ve bilimsel araştırmalar için kaynak oluşturan 14 adet veri tabanından oluşan bir koleksiyon bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversite öğrencilerine yönelik sağlık hizmetleri, Burdur ili ve ilçelerindeki sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca öğrenciler, ihtiyaç duydukları anda Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nda görev yapmakta olan sağlık personelinden de destek alabilmektedirler.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan