Melikşah Universitesi Melikşah Universitesi

Tarihçe

Melikşah üniversitesi, 2008 yılında Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfına bağlı olarak kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin ilk öğrencileri, 2009-2010 yılında eğitime başlamıştır. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Kayseri Talas'tadır. Malikşah Üniversitesi’nde eğitim ücrete tabidir. Ayrıca üniversite, Kayseri’nin ilk vakıf üniversitesidir. Üniversite bünyesinde; mühendislik- mimarlık, fen edebiyat, iktisadi ve idari bilimler ve hukuk fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kayseri ili, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde bulunan ve 700 bin'i aşkın nüfusuyla ülkenin büyük şehirlerden birisidir. Kayserinin sembolü, Erciyes Dağıdır. Kayseri ilinin ayrıca pastırma,sucuk ve mantısı meşhurdur. Kayseri'nin ilçeleri; Pınarbaşı, Sarıoğlan, Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi ve Özvatan ilçeleridir. Kayseride gezilecek yerler arasında; Erciyes Dağı, Sultansazlığı, Derebağ Çağlayanı, Fraktin Anıtı, Develi Kalesi, Huand Hatun Külliyesi, Keykubadiye Sarayı, Mollaoğulları Konağı, Çifte Sarnıçlı Kümbetler, Kayseri Arkeoloji Müzesi ve Kayseri Etnorafya Müzesi bulunmaktadır. Kayseri,binlerce yıldan beri Orta Anadolu’nun ticaret ve sanayi merkezi, kara ve demiryollarının da kavşak noktası olmuştur. Doğal güzellikleri ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra, önemli bir cazibe merkezi olarak bilinmektedir. Belki de Erciyes’in yüksekliği ve heybetinden etkilenen Kayserililer, geçmişte olduğu gibi bugün de şehirlerini Türk ticari hayatının tepe noktasında tutmuşlardır. Kayseri, başta havayolu olmak üzere, yoğun bir ulaşım ağıyla kolayca ulaşılabilen bir şehirdir. Kayser,’de üniversiteli olmak; büyük şehir hayatının her ayrıntısına rahatlıkla yaşmak, tarihi ve turistik yerlere kolayca gitmek ve ticari hayatın nabzını tutmak anlamına gelmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Burslu programlara yerleştirilen öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz. Burslar karşılıksız olup, hazırlık sınıfı programlarında geçen süreyi de kapsamaktadır. Her dönem için tüm burslar dört ay sürelidir. Özel Burs: 2009 ÖSS’deki sıralamada üniversitenin burslu programlarını tercih eden öğrencilere verilen, çeşitli oranlardaki burslardır. Akademik Başarı Bursu: Öğretim süresi boyunca, her akademik dönem sonunda yapılacak değerlendirmeyle,hazırlık sınıfı hariç, üstün başarı gösteren öğrencilere verilen burstur. Bu burs, o dönemi izleyen öğretim yarıyılı için geçerli olmak üzere, karşılıksız olarak verilen burstur. Öğrenci yukarıda belirtilen burslardan kendisinin lehine olan sadece birinden yararlanabilir. Öğrencilerin Melikşah Üniversitesi dışında bir kurumdan ek maddi destek almasında da hiç bir engel yoktur. Burslu programa yerleştirilen öğrenciler, üniversite bünyesinde bölüm değiştirdikleri takdirde, burs haklarını kaybederler. YURT OLANAKLARI: Üniversite öğrencilerin kalabilecekleri Dilbaz Kız Öğrenci Yurdu ve Akdeniz Erkek Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, Kayseri de toplam 3479 yatak kapasiteli diğer yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite kampüsünde, açık ve kapalı spor kompleksleri, kütüphane, kafeteryalar, sağlık merkezi gibi sosyal alanlar bulunmaktadır. Ayrıca kampüs içerisinde pek çok noktada dizüstü bilgisayarlar için kablosuz (wireless) internet erişimi sağlanmıştır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde 6 kulüp kurulum aşamasındadır ve eğitim-öğretim başladığında öğrencilerin de katılımıyla aktif hale geleceklerdir. Bu kulüpler; tanıtım, ney, gezi, futbol, fotoğrafçılık ve kayak kulüplerinden oluşmaktadır.

Kütüphane

Kütüphane, üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi temin etmek, düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Bu kütüphanede temel kaynaklar, elektronik kitap ve dergiler bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalar için gerekli uluslararası online veri tabanları da öğrencilerin hizmetine sunulacaktır.

Sağlık

Henüz üniversite bünyesinde sağlık hizmeti verebilecek bir birim kurulmamıştır. Öğrenciler sağlıkla ilgili problamlari için, Özel Hastanesi ile yapılan anlaşmaya göre bu hastaneden özel hizmet alabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler, genel sağlık sigortası kapsamında, ilde bulunan tüm kurumlardan da faydalanabilmektedirler.

Melikşah Universitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Melikşah Universitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan