Mersin Üniversitesi Mersin Üniversitesi

Tarihçe

Mersin Üniversitesi, 1992 tarihinde kurulan bir devlet üniversitesidir. Mersin Üniversitesi'nin Çiftlikköy merkez olmak üzere, Tece ve Yenişehir'de 3 adet kampüsü bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Mersin, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz’e kıyısı bulunan bir ilimizdir. Mersin’de; Eshab-ı Kehf Mağarası,Cennet ve Cehennem Obrukları, Kleopatra Kapısı, Karabucak ve Bahçeyeri Orman İçi Dinlenme Yerleri, Narlıkuyu Mağarası, Susanoğlu, Namrun ve Sorgun Yaylaları, Pompeiopolis, Tarsos, Selevkeia ve Anemurion İlkçağ Kent Kalıntıları, Anamur, Meydancık, Kızkalesi, Silifke Kalelesi, Soli, Alahan Manastırı, Haghia Thekla Bazilikası, Uzuncaburç, Akkale, Gözlükule Yerleşmeleri, Tarsus Camii, Lal Ağa Camisi, Erdemli, Silifke, Tarsus ve Narlıkuyu Mozaik Müzeleri gezilebilecek yerler arasında sayılabilir. Mersin’de Türkiye'nin dördüncü devlet opera ve balesi mevcuttur. Mersin Devlet Opera ve Balesi gösterileri, Mersin Kültür Merkezi'nde sergilemektedir. Kentte düzenli olarak Mersin Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Mersin Türk Sanat Müziği Festivali ve Mersin Uluslararası Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Festivali gibi aktiviteler de düzenlenmektedir. Mersin şehrinin ilçeleri; Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke, Tarsus, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir’dir. Mersin önde gelen bir sanayi ilimizdir. Mersin Serbest Bölgesi ülkemizdeki en büyük serbest bölgelerden biridir. Bölgede tarımsal ürün paketleme sanayi, kimya ve plastik sanayi, rafineri, çimento sanayi, ambalaj sanayi, gıda sanayi ve cam sanayi bulunmaktadır. Ayrıca tarım alanında da büyük bir paya sahip olan kentimizde, narenciye ve seracılık yapılmaktadır. Mersin kenti, hizmet sektöründe önde gelen bir kenttir. Hizmet sektörü, ticaret, taşımacılık, ithalat-ihracat, gümrükleme, deniz taşımacılığı ve ticareti alanlarında Mersin, öncü bir şehirdir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı, Hacı İzmirli Zehra Hanım Vakfı, M. Faik Saraçoğlu Eğitim ve Öğrt. Y Vakfı ve Mersin Eğitim Vakfı tarafından burs verilmektedir. Ayrıca öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Mersin’de çok sayıdaki özel yurt bulunmaktadır. Bunların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 4500’ün üzerinde yatak kapasitesine sahip yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca, tatil sitelerinde, güz ve kış ayları olmak üzere, kaliteli ve ucuz fiyatlı daire veya oda kiralamak mümkündür.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde düzenlenen, üniversite içi spor şenlikleri yapılır. 3000 oturma kapasiteli amfi tiyatro, üniversite ve kentte sosyal hayatı canlandırma yolunda büyük bir ihtiyacı karşılamakta, çeşitli bilimsel ve kültürel etkinlere ev sahipliği yapmaktadır. Çim futbol sahası, halı saha, atletizm pisti, tenis kortları, çim ve kum voleybol sahaları, basketbol ve hentbol sahaları, mini golf alanı ile kapalı jimnastik salonu ve çok amaçlı kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Şu an üniversite bünyesinde 48 kulüp ve topluluk bulunmaktadır. Ayrıca üniversitede, basketbol, tenis, jimnastik, futbol ve voleybol spor okulları mevcuttur.

Kütüphane

Üniversite Kütüphanesi fiziki alanda genişletme ve iyileştirme çalışmalarıyla 2009-2010 eğitim-öğretim yılında: Merkez Kütüphane 3000m², Yenişehir Şube Kütüphanesi 600m² ve 400m²' lik Bilgi Erişim Salonlarıyla, toplamda 4000m²’ lik bir alanda, 850 kişi oturum kapasitesiyle hizmetlerini sürdürmektedir. Bilgi Erişim Salonlarında serbest kullanıma açık bilgisayar sayısı şöyledir: Merkez Kütüphane Bilgi Erişim Salonunda 100, Bilgi Erişim Merkezinde 201, Fen-Edebiyat Fakültesi Bilgi Erişim Salonunda 40 veYenişehir Şube Kütüphanesi Bilgi Erişim Salonunda 27 bilgisayar mevcuttur.

Sağlık

Üniversitedeki bütün öğrenciler, imkanlar ölçüsünde ve her yıl bir defa olmak üzere zorunlu sağlık kontrolünden geçirilir. Öğrencilerle, üniversitede görevli diğer personel için, sağlıklarını korumak, bu konuda bilgilerini arttırmak ve onları eğitmek amacıyla; konferanslar düzenlenir, ilgili filmler gösterilir ve gerektiğinde broşür dağıtılır. Tedavi masrafları T.C Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanan öğrencilerin, bu giderleri ile gözlük ve ortopedik araç masrafları söz konusu kurumlar tarafından daireye ödenmesini sağlanır. Üniversite bünyesinde, yeterli sayıda uzman ve pratisyen hekim, diş hekimi, eczacı, klinik psikolog, danışman psikolog, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişim uzmanı, diyetisyen, hemşire, laborant, uzman, memur ve diğer hizmetliler görevlendirilmiştir.

Mersin Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Mersin Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

H

Hatice ceyhan

20 Şubat 2018 - 12:15

Muhasebe ve vergi uygulamaları ogrencisiyim ikinci yıl Mersin üniversitesi ne geçiş yapmak istiyorum taban puan olarak öğrenebilirim

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan