Mevlana Üniversitesi Mevlana Üniversitesi

Tarihçe

Üniversitenin Kurucu Vakfı olan Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı (GESAV)’nın 2007 yılında kurulması ile birlikte kuruluş çalışmaları başlayan Mevlana Üniversitesi, Temmuz 2009 yılında kurulmuş ve ülkemizin eğitim hayatına ilk adımını atmıştır. İnsani evrensel değerlerin önde gelen temsilcisi olan Hz. Mevlana’dan ismini alan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile, kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. Üniversite bünyesinde; mühendislik, eğitim, tıp, hukuk, işletme, eczacılık fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Konya ili, Türkiye'nin en geniş topraklarına sahip ilidir. Büyük bir bölümü, İç Anadolu Bölgesi'nde kalmakla birlikte, bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi’ndedir. Konya denilince ilk akla gelen Mevlana’dır. Ayrıca, Akşehir'li Nasrettin Hoca'nın türbesi de bu şehirdedir. Konya, turistik açıdan özellikle tarihi yapısı dolayısıyla oldukça ilgi çekmekte ve yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Konya'da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında; Meram Bağları, Ilgın Kaplıcası, Beyşehir Kalesi, Akmanastır, Hagia Eleni Kilisesi, Sırçalı Medrese, İnce Minareli Medrese, Mevlana Türbesi, Nasrettin Hoca Türbesi, Kubadabad Sarayı, Konya Mevlana Müzesi ve Şeyh Şahabeddin Zaviyesi bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Nitelikli Akademik kadrosuyla nitelikli öğrenciler yetiştiren ve insan merkezli bir eğitim amaçlayan Mevlana Üniversitesi, öğrencileri daha üniversiteye başlarken, LYS'deki başarıları ve hatta spor dallarındaki başarılarını her akademik yıl için 8 ay süreyle ödüllendirmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrenciler, barınma ihtiyaçları için şehir içinde anlaşmalı yurtlarda ikamet etmektedirler. Yurt ücreti yıllık 3000 TL’dir. YURT BURSLARI: Yerleştirme puan türüne göre; ilk 1.000’e giren öğrencilere yurtlar ücretsizdir. İlk 3.000’e giren öğrencilere ise yurtlarda % 50 indirim uygulanmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite kampüsünde bulunan 1500 tribün kapasiteli bir kapalı spor salon kompleksi bulunmaktadır. Bu modern spor kompleksinin içinde; çeşitli mekanik ve elektronik spor aletleri, 2 adet fitness-center salonu, giyinme odaları, sauna , duşlar ve kafeterya bulunmaktadır. Ayrıca açık spor alanları da mevcuttur ve bunlar; tenis kortları, basketbol, voleybol sahaları yürüyüş ve bisiklet parkuru ile öğrencilere sosyal ve sportif imkanlar sunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Mevlana Üniversitesindeki kültürel etkinlikler, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdülmektedir. Öğrencilere, ilgi duydukları alanlarda, kulüp ve topluluk faaliyetleri organize edilmektedir. Öğrenci kulüpleri dergi, gazete ve bülten hazırlanması, konser, gezi, kermes, kitap fuarı ve resim sergisi gibi organizasyonları düzenlemektedirler. Ayrıca ülkemizin önde gelen politikacı, sanatçı, yazar ve akademisyenlerin de davet edileceği konferans ve paneller tertip etmektedirler. Öğrencilerin özgüven kazanacakları, girişimcilik ve yöneticilik deneyimlerinin artacağı, bir projede sorumluluk alma ve uyumlu takım çalışması sergileme yönlerini geliştirecekleri kulüp faaliyetlerine büyük önem verilmektedir ve üniversite tarafından desteklenmektedir.

Kütüphane

2010-2011 akademik yılında hizmete açılan kütüphane, 1250 m² lik alanda hizmet vermektedir. İhtiyaç duyulduğunda kullanılabilecek 750 m² lik alt kat alanıyla, toplamda 2000 m² lik kullanım alanı mevcuttur. Kütüphane içerisinde: Güncel dergi ve gazetelerin takip edilip, okunabildiği ayrı bir mekan, okuma salonu, grup çalışma kabinleri, bilgisayarla çalışma masaları ve kitap teşhir alanı mevcuttur. Mevlana Üniversitesi mensubu lisans öğrencileri ile akademik ve idari personel, kütüphaneye üye olarak kütüphane hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

Sağlık

Üniversitede sağlık hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor dairesi bünyesinde oluşturulan Sağlık Merkezince yürütülmektedir. Acil durumlara müdahale için, sürekli hazır bekleyen birim personeli, spor sakatlıkları, pansuman ve tedavi için her türlü bilgiye ve ekipmana sahiptir. Sağlık biriminin gerekli gördüğü durumlarda, üniversitenin bünyesinde bulunan Mevlana Hastanesine sevk işlemleri de yapılabilmektedir. Sağlık Merkezinde sunulan hizmetler; sağlık kontrolleri, sağlık danışmanlığı, sporcu yaralanmaları, her türlü tıbbi acil müdahale, pansuman, koruyucu sağlık hizmetleri, aşı uygulaması, önleyici sağlık hizmetler ve gerekli durumlarda sevk işlemleridir.

Mevlana Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Mevlana Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan