Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Tarihçe

1882’de kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi ile temeli atılan ve 2 Mart 1883’de Sanat ve Mimarlık Okulu olarak kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksekokuludur. 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını alarak, ülkemizde Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu olmuştur. 2003 yılında ise bu kurumun adı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Üniversitenin kampüsü İstanbul'un Fındıklı semtindedir.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan ve ihtiyaçlı olan öğrencilere, Öğrenci Sosyal Hizmetler Birimi bütçe imkanları doğrultusunda, her yıl, bir defaya mahsus olmak üzere; burs, kitap, kırtasiye ve beslenme için yardım yapmaktadır. Ayrıca Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan diğer öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Şehir içerisinde, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurt ve ayrıca çok sayıda özel yurt bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık, kültür ve spor dairesi bünyesinde, öğrenci etkinlikleri koordinatörlüğüne bağlı olarak, pek çok öğrenci kulübü faaliyette bulunmaktadır. Üniversitenin spor tesisi bulunmamaktadır, ancak kapalı salon, açık spor alanları ve yüzme havuzu ihtiyaç duyulduğunda kiralanmaktadır. Üniversite bünyesinde, üniversitenin teknolojik altyapısını oluşturmak amacıyla bir Bilgi İşlem Merkezi kurulmuştur. Ayrıca yine öğrencilerin ve akademik personelin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla internet ağ sistemi de kurulmuştur.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversitede 25 tane öğrenci kulübü bulunmaktadır. Animasyon Kulübü, Bisiklet ve Doğa Kulübü, Gösteri Sanatları Kulübü, Kar Sporları Kulübü, Metropolis Kentsel İnceleme Kulübü, Yelken Kulübü gibi kulüpler bunlardan bazılarıdır.

Kütüphane

Merkez kütüphanede, mimarlık ve güzel sanatlar konuları ağırlıklı olmak üzere, 44.259 bin cilt kitap bulunmaktadır. Sanayi- i Nefise Mekteb-i Ali’sinin kuruluşundan beri yayınlanan ve bir araya getirilen 646 üniversite yayını, çeşitli konuları içeren VCD ve CD-ROM’lar bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversiteye bağlı Dr.T. Fikret Dikmen Sağlık Merkezi'nde Tabiplik, Diş Tabipliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Tıbbi Tahlil Laboratuarı ile birlikte Fen-Edebiyat Fakültesi ve Devlet Konservatuarı’nda bulunan Tabipliklerde; öğrencilere sağlık hizmeti verilmektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan