Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Tarihçe

Muğla Üniversitesi 1992 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Ege Bölgesi’nin Muğla ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Ege Bölgesinin güneyinde yer alan Muğla, Asar (Hisar) dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi, daracık sokakları ve herbiri turizm merkezi ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir. Muğla, Ege Bölgesi'ne dahil olan, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine de giren, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile ünlü bir ildir. Muğla’nın önemli limanları; Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Güllük'tedir. Ayrıca ilde iki de havaalanı (Bodrum-Milas ve Dalaman) bulunmaktadır. Türkiye'de arıcılığın en önemli merkezlerinden biridir. Yörede hem arı, hem de çam balı üretilmektedir. Marmaris ilçesi, çam balı ile ünlüdür. Muğla’nın ilçeleri, Muğla (merkez), Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula ve Yatağan’dır. Bodrum Kalesi Şapeli, Batı Liman Kilisesi (E Kilisesi) (Datça), Mausoleion Açık Hava Müzesi, Fethiye Müzesi , Halikarnas Mozolesi gibi tarihi güzelliklere sahip bu ilimiz, yurtdışı ve Türkiye’den çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Muğla Üniversitesi Rektörlüğü bursu, Sıtkı Koçman Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kamil Acarer Eğitim Ve Sağ.Vakfı, Kenan Evren Eğitim Kültür. ve Doğ. Kor Vakfı ve diğer kurum ve özel kuruluşlar tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Muğla’da, çok sayıdaki özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 2800 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak Sıtkı Koçman Günleri, Nevruz Bayramı Kutlamaları ve Bahar Şenliği gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Bu organizasyonlarda film ve tiyatro gösterimleri, yarışmalar, konserler, halk oyunları, animasyonlar, paneller, söyleşiler gibi etkinlikler yer almaktadır. Her eğitim ve öğretim yılında, Sıtkı Koçman Kupası ve Rektörlük Kupası adı altında basketbol, badminton, bilek güreşi, briç, futbol, mini futbol, masa tenisi, satranç, tavla, tenis voleybol vb. spor dallarında, fakülte ve yüksekokullar arası turnuvalar düzenlemektedir. Muğla Üniversitesi yerleşkesinde; bir yüzme havuzu, iki spor salonu, bir futbol stadyumu, altı tenis kortu, dört basketbol sahası, bir halı sahası, koşu parkuru ve güç geliştirme salonu bulunmaktadır. Bunlarla öğrencilere, ilgi alanlarına yönelik spor yapma imkânları sunulmaktadır. Yine Sıtkı Koçman Spor Tesisleri bünyesinde; 2500 seyirci kapasiteli Spor Salonu, bir masa tenisi, bir güç geliştirme, bir step - aerobik - jimnastik salonu ve bir de yüzme havuzu bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Muğla Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren topluluklar, yıl içinde çeşitli eğitim ve gelişim kursları, konferanslar, paneller, seminerler, tanıtım toplantıları, film gösterimleri, tiyatro gösterimleri, konserler, müzik dinletileri, halk oyunları gösterileri, sergiler, doğa yürüyüşleri vb. etkinlikler düzenlemektedir. Üniversite öğrencileri çalışmalarını, Kötekli Yerleşkesindeki Ali Koçman Kültür ve Sanat Sitesinde sürdürmektedirler. Öğrenciler tarafından 50 “Öğrenci Topluluğu” kurulmuştur ve fiili olarak çalışmaktadır.

Kütüphane

Muğla Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, yerleşkede bağımsız ve modern bir binada hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane, bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle, elektronik ortamda da hizmet sunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, Mefharet Koçman Sağlık Merkezinde yapılmaktadır. Muğla Üniversitesi Öğrenci Sağlık İşleri ve Sağlık Raporları Yönetmeliği'nin kapsam dışı bıraktığı öğrenciler, arzu ettikleri takdirde, Merkezde tedavi ve muayenelerini (diş tedavisi hariç) yaptırabilmektedirler. Ancak muayene ve tedavilerine ilişkin giderler (tahlil, tetkik, ilaç bedelleri vb.) karşılanmamaktadır. İleri tetkik ve tedavi gerektiren vakalarda öğrenciler, Muğla Devlet Hastanesi ile çevre illerdeki Üniversitelerin Tıp Fakültelerinde bulunan, araştırma ve uygulama hastanelerine sevk edilmektedirler.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan