Muş Alparslan Üniversitesi Muş Alparslan Üniversitesi

Tarihçe

Muş Alparslan Üniversitesi, 2009 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Türklerin Anadolu’ya yerleşmesine neden olan Malazgirt Savaşının yapıldığı Muş ilindedir.Üniversite bünyesinde; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Muş İli, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan tarihi urartular dönemine kadar dayanan eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarihi Malazgirt savaşları da 1071 yılında bu bölgede yapılmıştır. Muş ilinin ilçeleri Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt, Varto ilçeleridir. Muş kenti geleneksel olan türk evleri ile ünlüdür. Muşta gezilecek yerler arasında Muş Kalesi, Surp Garabet, Sironk Klisesi, Haçlı gölü, Muşet Kalesi, Arak Manastırı sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Eğitim Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı ve diğer özel kuruluş veya kurumları tarafından üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Muş’ta, öğrencilerin barınması için çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 1 kız ve 1 erkek öğrenci yurtları da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde Spor Tesisleri, Kapalı Spor Salonu öğrencilere hizmet vermektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için öğrenci kulüpleri oluşturabilirler. Her yıl Mayıs ayında düzenlenmekte olan geleneksel bahar şenliklerinde, şenlik süresince ünlü gruplar ve sanatçılar konserler vermektedir.

Kütüphane

Muş Alparslan Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 5600 adet Türkçe basılı kitap ve ULAKBİM üzerinden sağlanan elektronik veri tabanlarıyla hizmet vermektedir. Bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak için oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini sürdürmektedir.

Sağlık

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına Mediko tarafından öğrencilere sağlık hizmetleri verilmektedir. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin de çok az bir miktarını ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler.

Muş Alparslan Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Muş Alparslan Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan