Mustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Kemal Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılında kurulmuş olan Mustafa Kemal Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Türkiye’nin en güneyinde bulunan ve Suriye’ye komşu olan Hatay İlinde bulunmaktadır.Üniversite bünyesinde; Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Teknoloji Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Hatay ili Akdeniz Bölgesi'nin en doğusunda bulunan bir ildir. Türkiye'nin Suriye ile sınırının bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkedeki en gelişmiş şehirlerden birisi olan hatay şehri eskiçağlardan beri yaşam alanı olan bir şehirdir. Tarihi ve turistik mekanlar açısından zengin olan İlde dünyanın ikinci büyük Mozaik Kolleksiyonunu barındıran Hatay Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Dünyanın ilk mağara kilisesi olan ve Hristiyanlara "Hristiyanlık" isminin verildiği Sen Piyer Kilisesi Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul edilmekte ve her yıl burada 29 Haziran günü Katolik Kilisesince ayin düzenlenmektedir. Çok uzun bir süre boyunca bir arada yaşamayı öğrenmiş etnik kökenleri, dinleri farklı birçok topluluğa ev sahipliği yapan Hatay ili UNESCO tarafından “Barış Kenti” seçilmiştir. Hatay şehrinin ilçeleri, Altınözü, Antakya, Belen, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı’dır. Akdeniz’deki önemli bir liman şehri olan İskenderun ve merkez ilçesi Antakya, ilin en büyük iki yerleşim yeridir ve en önemli geçim kaynağı portakal ve turunçgil tarlalarıdır. Koz Kalesi, Payas Kalesi, Cin Kulesi ve Asi Nehri diğer gezilip görülecek yerler arasındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Mustafa Kemal Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Güney Eğitim Vakfı, İskenderun TSO Eğitim Kalk. Vakfı, Körfez Kültür ve Eğitim Vakfı, Hatay Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer özel kuruluş ve kurumlar tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Hatay’da öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtlarla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 2154 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Mustafa Kemal Üniversitesi Spor Tesislerinde jimnastik salonu, kapalı spor salonu, açık basketbol sahaları ve aletli jimnastik salonu bulunmaktadır. Bu tesislerde öğrenciler basketbol, voleybol, hentbol masa tenisi, badmington, aerobik-step jimnastik çalışmaları yapabilmektedirler.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 13 farklı öğrenci Kulübü oluşturmuşlardır. Üniversitede eğitim-öğretim yılı sonlarında “Gençlik Şölenleri” düzenlenmektedir. Ayrıca, önemli günlerde de panel ve konferanslar düzenlenmektedir.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, 32.000 cilt kitap kapasiteli merkez Kütüphane; bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini sürdürmektedir.

Sağlık

Üniversitede Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı 2 Mediko Sosyal Merkezi vardır. Üniteler merkez kampüsü (Tayfur sökmen kampüsü) ve İskenderun kampüsünde bulunmakta ve öğrencilere sağlık hizmeti vermektedir.

Mustafa Kemal Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Mustafa Kemal Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan