Namık Kemal Üniversitesi Namık Kemal Üniversitesi

Tarihçe

Namık Kemal Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, ”Marmara’nın İncisi” ünvanıyla anılan Tekirdağ İlinde yer almaktadır.Üniversite bünyesinde; Çorlu Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Tekirdağ ili, Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi, Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi, Osmanlı Dönemine Ait Camileri, Çeşmeleri, Karacakılavuz El Dokumaları, Kiraz Festivali, Bağbozumu ve Tepreş Şenlikleri, Doğal Plajları, Doğa Harikası Çamlıköy’ü (Kastro) ve diğerleri ile bir tarih ve turizm kentidir. Tekirdağ ilinin ilçeleri; Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray ve Şarköy'dür. Tekirdağ özellikle yaz aylarında plajları ve eğlence yerleriyle bir eğlence merkezi olma yönünde hızla ilerleyen Kumbağ Beldesi ile yeşil bağları, zeytin bahçeleri, sahilleri ve şaraplarıyla ünlü Şarköy ve Marmara’nın Efes’i olarak anılan adeta bir açık hava müzesi görünümündeki Antik ilçesi, Ereğlisi ilçesi ve bağlı beldeleri önemli tatil merkezlerimizdendir. Yeme-içme, eğlence ve konaklama tesislerinin, çok olması, bu yöreye turizm sezonu içerisinde hareket ve canlılık getirmektedir. Ayrıca il merkezi, kafeleri, sinemaları, spor tesisleri ve bir üniversite şehri olmasıyla sosyal bir yaşam ortamı sunmaktadır. Tekirdağ, Ayrıca dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’a komşudur ve bunun ekonomik ve kültürel avantajlarından faydalanmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Tekirdag Avrasya Kültür Ve Çevre Vakfı, Tekirdag Yusuf Novak İlim Ve Kültür Vakfı, Tekirdag Hatice Özdoyuran Vakfı Sağlık Ve Eğitim Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı ve diğer özel kuruluş ve kurumlar tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Tekirdağ’da öğrencilerin her türlü barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 762 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde düzenlenen üniversite içi Spor Şenlikleri yapılır. Üniversitenin spor salonu olarak Fitness Merkezi bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik 11 farklı öğrenci topluluğu oluşturmuşlardır. Her yıl üniversite tarafından mayıs ayında düzenlenen Bahar Şenlikleri öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgi ile izlediği ve her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir. Şenlik süresince ünlü gruplar ve sanatçılar konserler vermektedirler. Ayrıca üniversitede sempozyumlar, ünlü oyuncuların tiyatro oyunları ve paneller gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, 10.426 cilt kitap kapasiteli merkez Kütüphane; bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini sürdürmektedir.

Sağlık

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına Mediko Sosyal Merkezi tarafından yapılmaktadır. Bu öğrencilerin reçeteleri üniversite tarafından temin edilmektedir. İleri tedavi gerektiren durumlarda ise öğrenciler üniversitenin tıp fakültesine yönlendirilirler.

Namık Kemal Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Namık Kemal Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan