Nevşehir Üniversitesi Nevşehir Üniversitesi

Tarihçe

Nevşehir Üniversitesi, 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni devlet üniversitesinden bir tanesidir. Nevşehir Üniversitesi birisi ana kampüs olmak üzere toplam 4 farklı kampüsde eğitim vermektedir. Nevşehir Üniversitesi Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesindedir.Üniversite bünyesinde; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, Turizm Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Nevşehir, tarih ve doğanın iç içe geçerek, bütünsel bir güzellik sergilediği beldeleri ve bölgede yaşamış uygarlıkların zenginleştirdiği kültürel birikimi ile Türkiye’nin eşsiz turizm cennetlerinden biridir. Bölge, birbirinden güzel kaya kiliseleri, doğal güzellikleri, vadileri ve yeraltı şehirleriyle bir açık hava müzesi durumundadır. Dünyaca ünlü Türk düşünürü Hacı Bektaş-ı Veli ile Osmanlı döneminin ünlü sadrazamlarından Damat İbrahim Paşa’nın bu bölgede yaşamış olmaları da kültür ve turizm hareketinin olumlu yönde gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Nevşehir ilinin doğusunda Kayseri, kuzeyinde Yozgat ve Kırşehir, batısında Aksaray, güneyinde Niğde bulunmaktadır. Kent içi ulaşımın ucuz ve sorunsuz olması, barınma imkânlarının yeterliliği, halkın öğrenciye sıcak yaklaşımı ve her konuda kolaylık sağlaması, sakin ve güvenilir bir sosyal yaşam alanına sahip olmasıyla üniversite öğrencileri açısından çok cazip bir Anadolu şehridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Nevşehirde, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait devlet yurdu da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite Merkez Kampüsün de 1 Adet Açık Futbol Halı Sahası, 1 Adet Açık Basketbol-Voleybol Sahası yer almaktadır. Ayrıca tenis kortu inşası da devam etmektedir. Üniversite belirli zamanlarda spor müsabakaları düzenlemektedir. Üniversite, öğrencilerin sosyal aktivitelerini yürütebilmesi için sosyal tesis inşasına da başlamıştır.

Kültürel Etkinlikler

Kültür-sanat faaliyetleriyle Kültür-Sağlık Dairesi ilgilenmektedir. Öğrencilerin boş zamanlarında ilgi ve yeteneklerine göre sanat ve kültür çalışmaları yapmalarına destek olup; gurup ve toplulukları kurmalarına yardımcı olunmakta ve yapmak istedikleri faaliyetlerine destek verilmektedir. Üniversite içinde ve dışında konser, gösteri, sergiler düzenlemeleri ve üniversiteler arasında yapılmakta olan yarışmalara katılmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerin eğitim, spor, sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesi ve geliştirlmesi için üniversite bünyesinde öğrenci konseyi oluşturulmuştur.

Kütüphane

Rektörlük binası altında bulunan genel kütüphanenin dışında her fakültenin de kendi kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphanelerde eski ve yeni birçok eser bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak Üniversitenin Rektörlük binasında tüm öğrenci ve personelin beden ve ruh sağlığı hizmetlerini yürütmek amacıyla mediko sosyal merkezi bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde 1 doktor, 1 hemşire, 1 psikolog ve 1 diyetisyenle tüm öğrenci ve personele, tedavi edici sağlık hizmetleri (Ayakta tedavi, enjeksiyon, pansuman, yara ve yanık bakımı vb.), hastane öncesi acil ve ilk yardım hizmetleri, koruyucu sağlık hizmetleri, beslenme ve diyet hizmetleri ve psikolojik yardım hizmetleri verilmektedir.

Nevşehir Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Nevşehir Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan