Niğde Üniversitesi Niğde Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılında kurulmuş olan Niğde Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü İç Anadolu bölgesinde bulunan Niğde İlindedir.Üniversite bünyesinde; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü turizm bölgesi Kapadokya’nın bir parçası sayılan Niğde; Roma Havuzu, Gümüşler Manastırı, Kemerhisar Tiyana Antik Su Kemerleri, Kavlak tepe yeraltı şehri, Erken Dönem Hıristiyan yapıları, Selçuklu ve diğer medeniyetlerden kalma tarihi eserleri, dağcılık ve tırmanma alanlarında dünyaca ünlü Demirkazık Dağı, Aladağlar Milli Parkı, Bolkarlar, diğer doğal güzellikler ve Çiftehan Kaplıcaları ile ülkemizin önemli turizm kentlerinden biridir. Niğde de kent içi ulaşımın ucuz ve sorunsuz olması, barınma imkânlarının yeterliliği, halkın öğrenciye sıcak yaklaşımı ve her konuda kolaylık sağlaması, sakin ve güvenilir bir sosyal yaşam alanına sahip olmasından dolayı üniversite öğrencileri açısından çok cazip bir Anadolu şehridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Öğrencilerin barınma hizmetlerinin büyük bir bölümü Kredi Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtları ve eğitim birimlerinin bulunduğu merkezlerdeki özel yurtlarla birlikte yürütülmektedir. Ayrıca, Niğde’de ev kiralarının makul olması dolayısıyla öğrencilerin önemli bir kısmı da ev kiralamak suretiyle barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Spor Olanakları

Niğde Üniversitesi'nde, öğrenciler ilgilendikleri alanlarda spor etkinliklerine katılabilme imkânına sahiptir. Spor aktiviteleri için merkez kampüste ve diğer eğitim birimlerinde çok sayıda spor alanı bulunmaktadır. Niğde Üniversitesi spor tesisleri bir program dâhilinde tüm öğrenci ve personelinin kullanımına açıktır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite, öğrencilerin sanatsal ve kültürel faaliyetlerden daha geniş ölçüde yararlanmasını sağlamak için bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla işbirliği yapmakta, bunun yanı sıra öğrencilerin ilgi alanlarına uygun öğrenci kulüplerine katılarak, yetenek ve çalışmalarını sergileme olanağı sağlamaktadır. Bu amaçla, üniversite bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler dışında, her yıl öğrenci ve halkın geniş katılımıyla geleneksel olarak Bahar Şenlikleri düzenlenmektedir.

Kütüphane

Üniversitenin kütüphane hizmetleri, yaklaşık 3000 m2 kapalı kullanım alanı bulunan kütüphane binasında verilmekte olup kütüphane bünyesinde okuma salonları dışında bir konferans salonu ve bir sergi salonu bulunmaktadır. Her bir okuma salonu aynı anda 200 kişiye hizmet verebilecek kapasitededir. Kütüphanede bulunan materyaller, “YORDAM Otomasyon Sistemi” ile kullanıcıların sorgulamasına açılmıştır. Kütüphanede sorgulama amaçlı 4, internet hizmeti vermek üzere 18 bilgisayar ve kablosuz internet bağlantı sistemi bulunmaktadır. Kütüphane bünyesinde 20.000’e yakın kitap, 4000 civarı ciltli süreli yayın, 1000’e yakın basılı tez, 100’den fazla süreli yayın aboneliği, 40.000 e-kitap, 48 elektronik yayın veri tabanı aboneliği, 25.000’e yakın e-dergi okuyuculara hizmet vermektedir.

Sağlık

Üniversiteye bağlı personel ve öğrencilerin muayene ve tedavileri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Merkez Mediko Sosyal Ünitesi’nde yapılmaktadır. Merkez Mediko-Sosyal Ünitesi bünyesinde 2 Poliklinik, 1 Diş Polikliniği, 1 Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi, tam donanımlı 1 Hasta Nakil Ambulansı bulunmaktadır. Herhangi bir şikâyetle sağlık merkezimize başvuran öğrenciler ile personelin ilk tıbbi müdahaleleri bu merkezde yapılmakta, gerekli görülen durumlarda ilgili sağlık kurumlarına sevk edilerek, her türlü tedavileri yapılmaktadır.

Niğde Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Niğde Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan