Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Tarihçe

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Karadeniz bölgesinde uluslararası bir limana ve havalimanına sahip olan Samsun İlindedir.Üniversite bünyesinde; Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Samsun Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan şehirlerinden birisidir. Ulusal ve yöresel, kültürel ve toplumsal değerlerin sergilendiği Samsun 19 Mayıs Fuarı, dinlenme ve eğlence tesisleriyle yöre halkının ilgi duyduğu bir iç turizm merkezidir. Fuar ilk kez 1963'te açılmıştır. Samsun'da Batıpark ile Baruthane Tümülüsleri arasında kurulan teleferikle burada bulunan arkeolojik müzeye gidilebiliyor. Baruthane Tümülüslerinin en büyük özelliği bulunduğu yerin muhteşem bir manzarasının olması. Buradan hem denizi hem de Atakum'u ve şehrin bir bölümünü izleyebiliyorsunuz. Yayla ve göller bakımından zengin olan bu ilimizde hem doğa yürüyüşleri hem de su sporları bakımından büyük bir potansiyel taşımaktadır. Göletlerde olta ile balık avcılığı yapılmaktadır. Samsun'da sportif havancılık faaliyeti gösteren bir kulüp mevcuttur. Bu kulüp yamaç paraşütçüsü, motorlu uçak pilotu, paraşütçü, planörcü, yelken kanat pilotu, motorlu paraşütçü yetiştirmektedir. Samsunda gezilecek yerler arasında Atatürk Anıtı, Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii, Atatürk Müzesi, Kızgözü Aslanağzı Kaplıcası, Şifa Kaplıcası, İlk Adım Anıtı sayılabilir. Ayrıca bölgeden ülkenin iki büyük ırmağı olan Kızılırmak ve Yeşilırmak geçmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Sabancı Vakfı tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Samsun’da, öğrencilerin baınmaları için çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 5412 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde düzenlenen üniversite içi spor şenlikleri yapılır. Sportif etkinlikler üniversitenin Kurupelit Kampüsü halı sahası, spor salonu ve olimpik yüzme havuzunda gerçekleştirilir. Öğrenciler kampüslerdeki açık ve kapalı spor sahalarında 10 branşta spor yapma imkânlarını sahiptirler. Olimpik ölçülerdeki kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, sauna odaları ile öğrencilere, bölge sporcularına ve vatandaşlara hizmet vermektedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Tesisleri ile 1500 seyirci kapasiteli açık spor ve kültürel etkinlikler sahasının da tesislerin arasına katılmış olması etkinliklerin artmasında katkı sağlamıştır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 36 farklı öğrenci klübü ve 13 farklı öğrenci topluluğu oluşturmuşlardır. Bu klüp ve topluluklar faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmektedirler. Üniversitede her yıl Mayıs ayında düzenlenmekte olan geleneksel bahar şenlikleri süresince ünlü gruplar ve sanatçılar konserler vermektedir. Ayrıca her yıl üniversite tarafından düzenlenen Karadeniz Tiyatro Festivali öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgi ile izlediği ve her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir.

Kütüphane

Üniversitenin merkez kütüphanesi 100.000 cilt kitap kapasitesine sahiptir. Kütüphane aynı zamanda bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir. Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarda da kütüphaneleri bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Atakum ve Kurupelit Kampüsündeki Sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin de az bir miktarını ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 yorum

h

hasan

8 Mayıs 2018 - 10:33

yuksek lisans cevre muhendisligi ingilizce dilinde varmi yada karisik ingilizce turkce eger varsa kabul sartlari nedir.

h

hasan

8 Mayıs 2018 - 10:32

yuksek lisans harita muhendisligi ingilizce dilinde varmi yada karisik ingilizce turkce

G

Gizem Güvenç

26 Kasım 2017 - 19:44

Adalet bölümü varmı acaba? Varsa taban puanı kaçtır?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan