Ordu Üniversitesi Ordu Üniversitesi

Tarihçe

Ordu Üniversitesi 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni devlet üniversitesinden biridir. Üniversitenin merkez kampüsü Karadeniz Bölgesinde bulunan Ordu ilindedir. Üniversite bünyesinde; Ziraat Fakültesi, Ünye İktisadi İdari Bilimler Fak. Fen Edebiyat Fakültesi, Fatsa Deniz Bilimleri Fak. Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Ordu ili, Karadeniz Bölgesi'nin Samsun ve Trabzon'dan sonra 3. en büyük ilidir. 150 km.lik kıyı şeridi bulunan Ordu ilinin, 90 km'lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmakta ve bu özelliği ile diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir. Ordu ilinin kuruluş yeri olan Kotyora ( Bozukkale ), kentin ikinci kuruluş yeri olan Bayramlı (bugün Eskipazar olarak biliniyor), Eski Cezaevi (Kilise), Bayadı Köyü sınırları içerisindeki Kurul Kayası Yerleşmesi, Etnografya Müzesi ( Paşaoğlu Konağı), Büben Kaya Mezarları, Hatipli Mezarlığı Orduda gezilip görülecek yerler arasındadır. İlçelerdeki tarihi yerlerden; Fatsa ilçesindeki Bolaman Kalesi, Cıngırt Kayası, Ünye ilçesindeki Ünye Kalesi, Gürpınar Köyünde Kaya Mezarları, Şeyh Yunus Türbesi, Perşembe ilçesindeki Yason Kilisesi, Mesudiye ilçesindeki Meletios Kalesi, Kale köyü Kalesi, Kaya Mezarları, İkizce ilçesindeki Ağcakale Köyünde birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Gençağa Kalesi görülmeye değer tarihi yerlerdir. Zengin turizm potansiyeline sahip ilde, kıyı, yayla turizmi, trekking, yamaç uçurtması gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimince yapılan çalışmalarla, üniversitenin kendi kaynakları (Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesi, Üniversite tarafından kurulan Vakıflar) ve çevresinden oluşturduğu kaynaklarla (Sivil Toplum Kuruluşları, Resmi Kurumlar, Özel şahıs ve işletmeler vb.) karşılıksız burs verilmektedir. Burs verilecek öğrenciler bu amaçla kurulmuş özel komisyonlar ve kurullarca seçilerek tespit edilir. YURT OLANAKLARI: Orduda öğrencilerin barınmaları için özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 1010 yatak kapasiteli yurtlar da hizmetine sunulmuştur. Üniversiteye bağlı Mesudiye ilçesinde 1 adet ve Yeşilce beldesinde de 1 adet olmak üzere toplam 2 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Şehir dışından gelen öğrenciler çoğunlukla YURT-KUR Genel Müdürlüğünün yurtlarında barınmakta, bazı öğrenciler ise şehir merkezinde bulunan özel yurt ve pansiyonları tercih etmektedir.

Spor Olanakları

Öğrencilerin ders dışı boş zamanlarında sosyal yaşamlarına katkı sağlayacak üniversitenin değişik birimleri ve öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen konserler, kurslar, sergiler, konferanslar, paneller, sempozyumlar, seminerler, gösteriler, şiir ve müzik dinletileri, geziler ve özellikle her yıl yapılan Geleneksel Kültür ve Spor Şenlikleri vb. gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Üniversite bünyesinde açık spor alanları, kütüphane, voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için 12 farklı öğrenci klübü oluşturmuşlardır. Her yıl üniversite tarafından düzenlenen bahar şenliği öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgi ile izlediği ve her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir. Şenlik süresince ünlü gruplar ve sanatçılar konserler vermektedirler. Üniversite; öğrencileri sosyal, kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif etkinliklere yönlendirilmesi amacıyla Spor Şenlikleri, Bahar Şenlikleri, Halkoyunları Şenlikleri ve Yayla Şenliklerini gelenekselleştirme yolunda emin adımlar atmaktadır.

Kütüphane

Sağlık

Üniversite öğrencisi olup herhangi bir sağlık güvencesi olmadığını beyan edenlere, Üniversite Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından sağlık karnesi verilerek sağlık hizmeti ve ilaç temini sağlanmaktadır. İhtiyaç durumunda öğrenciler Sağlık, kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından vize edilmiş sağlık karneleri ile birlikte muayene ve tedavileri için sağlık kuruluşlarına sevk edilirler. Öğrencinin muayene ve tedavisi için sevk edildiği sağlık kuruluşlarındaki tüm giderleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. Bu öğrencilerin muayene ve tedavilerinin yanı sıra, sağlık karnesi reçetesine yazılan ilaçların bedelleri de Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. Sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin sevk edildikleri hastanelerden aldıkları reçeteler, Ordu Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu eczanelerden temin edilebilmektedir.

Ordu Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ordu Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan