Orta Doğu Teknik Üniversitesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Tarihçe

Üniversite 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başlamış bir devlet üniversitesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay'da Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında ülkemizin ilk kampüsü olan Ankara kampüsüne taşınmış ve burada eğiti- öğretime devam etmektedir.Üniversite bünyesinde; Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Orta Doğu Teknik Üniversitesi ekonomik sorunları olan öğrencilerine burs olanağı sağlamaktadır. ODTÜ Öğrenci Destekleme Derneği yanında, birçok ODTÜ mezunu bireysel olarak veya kuruluşları ve çeşitli illerde faaliyet gösteren mezun dernekleri aracılığıyla çok sayıda öğrenciye burs olanağı sağlamaktadır. Ayrıca birçok vakıf, dernek, kuruluş ve kişinin ODTÜ öğrencilerine verdiği bursların dağıtımı ODTÜ Burs ve Yardım Komitesi tarafından yapılmaktadır. Başarı bursları, üniversite sınavında dereceye giren öğrencilere ODTÜ Üstün Başarı Bursu ve ODTÜ Temel Bilim Bursu isimleriyle verilmektedir. Bu burslar karşılıksız olup, öğrenci yerleştirildiği programda öğrenimine başarılı olarak devam ettiği sürece verilmektedir. ODTÜ Burs ve Yardım Komitesinin dağıtımını üstlendiği burs ve yardımlar : Bu gruptaki bursların bazılarında öğrencinin başarı durumu etkili olmakla beraber, genelde bu burslar başarılı öğrencilere verilen bir ödül değil, ekonomik sorunlar nedeni ile eğitimlerini sürdürmekte zorlanan öğrencilere yapılan yardımlardır. Her eğitim yılı başında kayıtlar sırasında burs başvurusunda bulunan 3500'ün üzerindeki öğrenciden bilgisayarla yapılan ön elemeyi geçen 2000 dolayındaki öğrenci sözlü görüşmeye çağırılır ve gereksinimi en çok olanlar saptanmaya çalışılır. Bursların dağıtımı öğrencilerin beyanları baz alınarak yapılır. ODTÜ Burs Komitesi’nin dağıtımını üstlendiği burslar şöyle sıralanabilir: ODTÜ Nakit Bursu, Geri Ödemeli Nakit Bursu, Hizmet Karşılığı Nakit Bursu, Yurt Bursu, Yemek Bursu, Kamu Kaynaklı Burslar ayrıca öğrencilere üniversitede çalışma olanağı da sağlanmaktadır. Üniversitede öğrenciler ilgi duydukları birimlerde, haftada en fazla 15 saat olmak üzere çalışabilirler. Üniversitenin sağladığı burslar dışında Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarafından da öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: ODTÜ kampüsü içinde toplam 18 adet yurt binası mevcuttur. Ayrıca Osman Yazıcı ve ODTÜ Konukevi kız öğrencilere, Faik Hızıroğlu konukevi de erkek öğrencilere hizmet vermektedir. Üniversite Vakfı'nın (EBİ) işlettiği 2 adet yurtta ise kız ve erkek öğrenciler kalmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite öğrencileri ve personelinin spor yapılabilecek mekanlar; açık havuz, kapalı yüzme havuzu (olimpik), kapalı spor salonu (3 adet), çim futbol stadyumu , değişik büyüklüklerde futbol sahaları (7 adet), tenis kortları , açık basketbol sahaları, açık voleybol sahaları, masa tenisi masaları (büyük spor salonu ve çeşitli bölümlerde), Yalıncak (6 km) ve Çamlık (2 km) koşu parkurları, kriket sahası, amerikan futbol sahası, güç geliştirme salonu, jimnastik salonu, spor merkezi (fitness alanı, bilgisayarlı bisiklet ve koşu bantları, squash kortları, spor salonu, sauna, jakuzi-buhar odası, şok duş alanı, vitamin kafe) halı futbol sahasından ( 3 adet) oluşmaktadır. Üniversite de akademik takvimin başlaması ile birlikte çeşitli branşlarda spor kursları ve turnuvaları düzenlenir. Öğrenciler her yıl yapılan seçmelere katılarak diledikleri spor takımlarına katılma olanakları bulunmaktadır. Ayrıca ODTÜ arazisinin içerisinde bulunan Eymir Gölü, ana kampusdan 20 km. uzaklıktadır. Göl ve çevresi, ODTÜ öğrencilerinin kürek, balık avlama, piknik yapma gibi etkinlikleri için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Göl ve çevresinde ayrıca yemek yenilebilecek yerler de vardır.

Kültürel Etkinlikler

Akademik yıl boyunca öğrenciler kampüsde yapılan sanat etkinliklerinden, sergilerden, müzik etkinliklerinden ve çok çeşitli sosyal ve akademik faaliyetlerden yararlanabilirler. Bunların pek çoğu ODTÜ'nün yeni yapılan Kültür Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmektedir. Üniversitede her yıl Mayıs ayında geleneksel Uluslararası Bahar Şenliği düzenlenmektedir. Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Kültür İşleri Müdürlüğü ile Spor Müdürlüğü öğrenci toplulukları tarafından 2007 yılı boyunca toplam 1066 adet çeşitli konser, sergi, gösteri ve konferans gibi kültürel, sanatsal ile sportif etkinlikler başarıyla düzenlenmiştir. Bu etkinliklerin 889'u Kültür İşleri Müdürlüğü öğrenci toplulukları tarafından, 177'si ise Spor Müdürlüğü öğrenci toplulukları ve takımları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kütüphane

ODTÜ Kütüphanesi; 382.040 basılı kitap, 71.256 elektronik kitap, 170.270 ciltli dergi, 1.258 basılı dergi aboneliği, 50.537 elektronik dergi aboneliği, 15.322 yüksek lisans ve doktora tezi ile Türkiye'nin en geniş ve değerli koleksiyonlarından birine sahiptir. ODTÜ Kütüphanesi koleksiyonu Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi'ne göre düzenlenmiştir. Koleksiyondaki tezler, TSE standartları, 1990 yılından önce yayımlanmış dergiler ve depo koleksiyonu dışındaki tüm basılı materyaller açık raf sisteminde kullanıma sunulmuştur.

Sağlık

Yurtlar bölgesinde 24 saat hizmet veren Sağlık ve Rehberlik Merkezi mevcuttur. Bu Merkez öğrencilerine, personeline, personel eş ve çocuklarına, emeklilerine ve dışarıdan başvuran hastalara sağlık hizmeti veren; Tıp, Bilim ve Teknolojik yenilikleri yakından takip eden, birinci basamak sağlık kurumudur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan