Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Tarihçe

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni devlet üniversitesinden biridir. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin birimleri, Osmaniye Fakıuşağı Köyünde bulunan merkez yerleşkesi ile Kadirli, Bahçe, Düziçi ve Erzin ilçelerinde yer alan ilçe yerleşkelerinde yer almaktadır.

Bulunduğu Şehir

Osmaniye ili, Çukurova’nın incisi olarak bilinen, yakın zamanda il olmuş bir şehirdir. Çukurova ile doğu illeri asarındakı bağlantı konumunda bulunan Osmaniye, bu nedenle oldukça hareketli bir noktadadır. Osmaniye ilinin ilçeleri; Düziçi, Kadirli, Hasanbeyli, Bahçe, Sumbas ve Toprakkale ilçeleridir. Osmaniye’de gezilecek yerler arasında; Çançan Mağaraları, Aslandağ Milli Parkı, Kastabala Şehri, Aslantaş Açık Hava Müzesi, Toprakkale Kalesi ve Savranda Kalesi sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: YURTKUR'a bağlı olan yurt binası, okula 500 mt uzaktadır. Odalar 4er kişilik olup, 3 blok bulunmaktadır. Bu bloklardan A ve B erkek, C blok ise kız yurdudur. Her blok 5 kattan ve 2 koridordan oluşmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite; Kadirli, Bahçe ve Düziçi Meslek Yüksekokulları ile Merkez Yerleşkesinde, futbol, basketbol, voleybol sahası ve tenis kortlarından oluşan, toplam on iki adet açık spor tesisine sahiptir. Üniversite sosyal alanları içerisinde yer alan toplantı ve konferans salonları şöyledir: Merkez Yerleşkede yer alan iki adet toplantı ve bir adet seminer salonu, Kadirli ve Düziçi Meslek Yüksekokullarında ise birer adet toplantı salonu mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Bahar döneminde her yıl, geleneksel olarak, üniversite içi bahar ve spor şenlikleri yapılır. Öğrenciler, ilgi alanlarına göre, ders dışı zamanlarını değerlendirmek amacıyla öğrenci kulüpleri oluşturmuşlardır. Bu kulüpler arasında; tiyatro, müzik ve satranç kulüpleri sayılabilir.

Kütüphane

Üniversitenin kurulmasıyla birlikte, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı oluşturulmuştur. Merkez Kütüphanesi Yerleşkede mevcut olan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksek Okulu Kütüphanesi 2009 yılında devralınarak bugünkü temeli atılmıştır. 01.01.2010 tarihi itibari ile, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, kütüphaneler kitap sayısı Merkez Kütüphanede: 11.337, Kadirli MYO: 2369, Düziçi MYO: 2200, Bahçe MYO: 570 olmak üzere TOPLAM: 16.476’tır.

Sağlık

Üniveriste bünyesinde sağlık merkezi bulunmamaktadır.Bu sebeple öğrenciler, ayakta tedavilerini, yakında bulunan sağlık ocağından faydalanarak yaptırabilmektedirler.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan