Özyeğin Üniversitesi Özyeğin Üniversitesi

Tarihçe

Özyeğin Üniversitesi resmi olarak 2007 tarihinde kurulmuştur. Özyeğin Üniversitesi, 2008'de İstanbul Altunizade kampüsünde eğitim ve öğretime başlayan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim ücretlidir. Üniversite bünyesinde; hukuk, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: ÖSS Başarı Bursları dışında, çok farklı burs imkanları yoktur. AncakTubitak'ta derece alanlara indirim uygulanmaktadır. YURT OLANAKLARI: Özyeğin Üniversitesi Öğrenci Konukevi ve Lojmanları 3 ayrı bina olarak üniversite yerleşkesinde yer almaktadır: Aynı bahçenin içinde, kız ve erkek öğrenciler için tahsis edilmiş iki öğrenci konukevi vardır. Yine aynı yerde öğretim üyeleri için tahsis edilmiş bir de lojman olmak vardır. Öğrenciler için hazırlanmış olan konukevleri, Anadolu yakasındaki kampüse 10 dakika uzaklıktaki Çamlıca'da bulunmaktadır. Bu yüzden İstanbul'un merkezi noktalarına ulaşım açısından öğrencilere büyük rahatlık sunmaktadır. Öğrenci Konukevi’nin toplam kapasitesi 302'dir.

Spor Olanakları

Özyeğin Üniversitesi öğrencileri akademik alanda desteklendikleri gibi, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da desteklenmektedirler. Öğrencilerin hem ruhsal, hem de bedensel gelişimine katkıda bulunacak olan sportif etkinlikler, Üniversitede Öğrenci Hizmetleri-Ders Dışı Etkinlikler Birimi tarafından yürütür. Sportif faaliyetlerin bir bölümü kampüs içindeki spor alanlarında yürütülürken, bir bölümü de kampüs dışındaki tesislerde yürütülür.

Kültürel Etkinlikler

Özyeğin Üniversitesi’nin amacı, öğrencilerinin sosyal, kültürel, sanatsal ve bedensel gelişimlerine destek olmak, onların araştırıcı, yaratıcı, girişimci ve liderlik özelliklerini geliştirmek, böylece çok yönlü, çok kültürlü ve sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır. Bu amaçlarla, öğrencilerin üniversitenin gelişiminde ve yönetiminde katkıda bulunmaları, öğrenci kulüplerinin oluşturulması, öğrenci etkinliklerinin gerçekleştirilmesi ve öğrencilerin sağlıklı yaşam için alışkanlıklar kazanmalarını özendirmek ve desteklemek amacıyla etkinlikler düzenler.

Kütüphane

Özyeğin Üniversitesi, kütüphane koleksiyonunda mevcut olmayan makale ve kitapları, diğer enstitü ve üniversitelerle ortak çalışarak ücretsiz olarak sağlar. Kütüphane koleksiyonu; çok çeşitli alanlarda basılı ve elektronik binlerce kitap ve dergi, yüzlerce multimedya kaynağı ve çok sayıda günlük Türkçe ve İngilizce gazeteden oluşmaktadır. Kaynakların kapsam alanları sürekli genişlemekte ve sayıları arttırılmaktadır. Koleksiyonda yer alan DVD’ler, günümüz Türk sineması, Hollywood klasikleri, dünya sinemasından örnekleri ve Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Ferzan Özpetek, Pedro Almadovar gibi ünlü film yönetmenlerinin filmlerinden oluşmaktadır. Tüm bu kaynaklar, Özyeğin Üniversitesi üyelerinin öğretim, öğrenim ve araştırma ihtiyaçlarına destek olmak için hizmete sunulmuşlardır. Kolleksiyonda dikkat çekici konu başlıkları ise; Endüstri mühendisliği, İşletme (Yöneylem Araştırması), yönetim, farklı dil seviyesine sahip kullanıcılar için İnglizce okuma kitapları, Türkçe- Türk edebiyatı kitapları, dil kitapları, finans ve bankacılık, pazarlama ve pazar araştırmaları, yeni teknolojiler ve otel yönetimi gibi başlıklardır.

Sağlık

Kampüs binasında, ayakta tedavi yöntemi ile sağlık hizmeti veren Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Gerekli görüldüğü takdirde, ileri tetkik ve tedavileri için, Üniversite yakınlarındaki hastanelere yönlendirilme yapılmaktadır.

Özyeğin Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Özyeğin Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan