Pamukkale Üniversitesi Pamukkale Üniversitesi

Tarihçe

Pamukkale Üniversitesi 1992 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, horozu ve travertenleriyle ünlü Denizli'dedir.

Bulunduğu Şehir

Denizli, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Tarihi güzellikleriyle dikkati çeken bu ilimizde, Medet Höyüğü, Attuda (Hisarköy), Apollon Lermonos Tapınağı, Herakleia Salbace gibi görülmesi gereken yerler vardır. Denizli’de doğal güzelliğiyle ün yapan Pamukkale Travertenlerinden söz etmemek mümkün değildir. Bu doğa harikası mekan, hem yerli, hem de yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Dokumacılıkta; Denizli merkezi dışında, Buldan, Sarayköy, Babadağ, Tavas, Kızılcabölük ve Kale'de köklü, gelişmiş bir dokumacılık bulunmaktadır. Şehir genelinde birçok etkinlik ve festivaller düzenlenmektedir. Ulusal Amatör Tiyatrolar Festivali, Uluslar arası Satranç Turnuvası, Kavun, Karpuz ve Kültür Festivali, Tarım, Kültür ve El Sanatları Festivali, Nar Şenlikler, Hıdrellez Yemeği, Deve Güreşleri, Rahvan At Yarışları, Kültür, Sanat, Tekstil ve Moda Festivali gibi festivalleri bu festivallerden birkaçıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere, Pamukkale Üniversitesi, Cafer Sadık Abalıoğlu Eğ. Kültür Vakfı, Müftü Arif Akşit Eğitim Ve Kültür Vakfı, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı , Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Vehbi Koç Vakfı, Eğitimciler Birliği Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı gibi özel kuruluşlardan ve kurumlardan burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Denizli’de çok sayıda özel yurt bulunmaktadır. Bu özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait, toplam 4150 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde Spor Hizmetleri Birimi kurulmuştur. Spor Birliği bünyesinde; triathlon, masa tenisi, jimnastik, güreş, Amerikan futbolu, futbol, yüzme ve atletizm gibi takımları kurulmuştur. Mayıs ayının sonunda, Pamukkale Üniversitesi bünyesinde spor şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde; Futbol, tenis, satranç, tavla ve havuz gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Pamukkale Üniversitesi Spor Merkezi, uluslararası standartlara uygun, entegre bir spor kompleksidir. Spor merkezi, ülkemizin en büyük spor kompleksi olma özelliğini taşımaktadır. İçinde olimpik yüzme havuzu, eğitim havuzu, step, aerobik, dans salonları, fitness salonları, yapay tırmanma duvarı, çocuk oyun alanı ve restaurantlar bulunmaktadır. Öğrencilerin yaptıkları etkinlikleri sergileyebilecekleri, Kongre ve Kültür Merkezi bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Pamukkale Üniversitesi, öğrencilerinin ilgi alanlarına göre, ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri ve güzel sanatlarla ilgili etkinliklere katılmaları amacıyla kültür ve sanat faaliyetlerinde bulunmaktadır. Öğrenci Kulüpleri Birimi bünyesinde 57 adet kulüp ve bu kulüplerin 5000’e yakın kayıtlı üyesi bulunmaktadır. Kulüplerde; konferans, seminer, sergi, gezi, slayt gösterisi, tiyatro, sportif turnuvalar, konser ve yarışmalar gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Kütüphane

Pamukkale Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Kınıklı yerleşkesinde bağımsız ve modern bir binada hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane; 50.000’e yakın cilt kitap kapasitesi, bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle, elektronik ortamda da hizmet veren bir kütüphanedir.

Sağlık

Pamukkale Üniversitesi öğrencilerine, Mediko Sosyal Merkezi tarafından, poliklinik ve birinci basamak sağlık hizmetleri verilmektedir. Sağlık güvencesi olmayan öğrencilerimize, ücretsiz sağlık kartı ve sağlık karnesi verilmektedir. Yine bu öğrencilerin her türlü tedavi ve ilaç masrafları, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları sorunu yaşayan öğrencilere de yine bu bölümde muayene ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Pamukkale Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Pamukkale Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan