Piri Reis Üniversitesi Piri Reis Üniversitesi

Tarihçe

Denizcilik Camiasının IMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) önderliğinde başlattığı Denizcilik Eğitiminde Atılım girişimleri, Ocak 1993 tarihinde, Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın kuruluşu ile başlamıştır. Piri Reis Üniversitesi, TÜDEV tarafından 2008 tarihinde resmi olarak kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim-öğrenim ücrete tabidir. Üniversite'nin merkez kampüsü, İstanbul Tuzla'dadır. Üniveriste ilk öğrencilerini 2010-2011 yılında almıştır. Üniversite bünyesinde; denizcilik, fen, edebiyat, iktisadi ve idari bilimler ve mühendislik fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Gemi ve Güverte alanından mezun olan öğrencilere @ oranında burs verilmektedir. Üniversite sınavlarında çeşitli sıralamada derece elde etmiş olan öğrencilere, 0 ve P oranlarında farklı burs olanakları sunulmaktadır. YURT OLANAKLARI: Öğrenciler; İstanbul’daki birçok özel yurtlardan veya Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlardan yararlanmaktadırlar. Üniversitenin kendi bünyesine ait yurdu bulunmamaktadır.

Spor Olanakları

-

Kültürel Etkinlikler

-

Kütüphane

Kampüs içerisinde bir kütüphane mevcuttur.

Sağlık

Üniversite kampüsünde bulunan revir bölümünde; 1 doktor ve 1 hemşire aracılığyla öğrencilerin sağlık hizmetleri sağlanmaktadır.

Piri Reis Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Piri Reis Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan