Plato Meslek Yüksekokulu Plato Meslek Yüksekokulu

Tarihçe

Plato Meslek Yüksekokulu, sanat, medya ve tasarım alanlarında, nitelikli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu yüksekokul İstanbul’da, 2009 yılında, sanatçı, iş adamı ve akademisyenler tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversite’nin kampüsü Haliç’in kıyısında, surların içinde tarihi binalardan oluşmaktadır. Plato Meslek Yüksekokulu, küresel bir eğitim fonu tarafından desteklenmektedir. Aynı fon tarafından Kırgızistan’da kurulan Universty of Management and Design ve diğer uluslararası yükseköğretim kurumları ile öğrencilerin sürekli değişimini sağlamaktadır. Yüksekokul bünyesinde; basım yayın teknolojileri, radyo ve televizyon programcılığı, endüstri ürünleri tasarımı, fotoğrafçılık ve kameramanlık, görsel iletişim, grafik tasarım, halkla ilişkiler ve tanıtım, mimari restorasyon, çocuk gelişimi, internet ve ağ teknolojileri, bilgisayar programcılığı, bilgisayar destekli tasarım ve animasyon programları bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5., Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak, ( üç tarafını Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı) bir yarım ada üzerinde kurulan ilk şehir, İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara-Denizi-Surlar arasında kalan, yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması, şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Öğrencilere, okul tarafından sağlanan burslar; YGS başarı bursu, tercih bursu, dönem başarı bursu ve eğitime destek bursları olarak sıralanabilmektedir. YURT OLANAKLARI: Yurtta kalmak isteyen öğrencilerin ihtiyaçları, üniversiteye ait Han Öğrenci Evlerinde sağlanmaktadır.

Spor Olanakları

-

Kültürel Etkinlikler

Kendi bütçesine sahip ve özerk çalışabilen öğrenci kulüplerinin yanı sıra, Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen ve desteklenen kültür-sanat faaliyetleri ve film-tasarım festivalleri yapılmaktadır.

Kütüphane

Üniversite bünyesinde bir kütüphanemevcuttur.

Sağlık

Üniversite bünyesinde bulunan Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı biriminde, sağlık bölümü mevcuttur. Bu sağlık bölümünde, ilk-yardım için gerekli olan tüm temel donanım mevcuttur ve öğrencilerin acil durum müdahaleleri burada yapılmaktadır. Ayrıca, Üniversitenin yanında bulunan Özel Balat hastanesiyle de anlaşma yapılmıştır ve bu anlaşma çerçevesinde üniversite öğrecileri, bu hastanenin tüm koşullarından da yararlanabilmektedirler.

Plato Meslek Yüksekokulu 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Plato Meslek Yüksekokulu Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan