Sabancı Üniversitesi Sabancı Üniversitesi

Tarihçe

Sabancı Üniversitesi, 1994'te Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversite 1995 yılında İstanbul’un Tuzla ilçesinde kurulan kampüsüyle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Sabancı Üniversitesi, açılışından bu yana geçen süre içerisinde, Türkiye'nin en gözde üniversitelerinden biri konumuna gelmiştir. Üniversitede eğitim-öğretim hizmetleri ücretlidir. Üniversite bünyesinde; temel geliştirme, mühendislik ve doğa bilimleri, sanat ve sosyal bilimler, yönetim bilimleri fakülteleri ve dil okulları bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli şehridir. Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı bir yarım ada üzerinde kurulan şehir İstanbul’dur. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşıyan Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un kültürel açıdan çok zengin bir şehir olması şehrin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Sabancı Üniversitesinde her 100 lisans öğrencisinin 40'ı burslu öğrenim görmektedir. Öğrencilerin yararlanacağı burslar; Sakıp Sabancı Bursu, Onur Bursu ve Başarı Bursu adlarında, üç ana grupta toplanmaktadır. Burslu öğrenciler yıllık öğrenim ücretinin tamamından, ya da 2/3'ünden muaf olabilmektedirler. Burs kazanamayan öğrencilere, mezuniyet sonrası ödenmesi koşuluyla, ihtiyaç bursu verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversitenin içinde, gerek il dışından, gerek il içinden gelen öğrencilere yönelik yurtlar bulunmaktadır. Dereceye girip, başarılı olan öğrencilere, yurtlarda ücretsiz kalma olanağı sağlanmaktadır. Sabancı Üniversitesi yurtları, öğrencilerin temel, kişisel ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılayan bir biçimdedir ve bu tesislerde 1.774 kişi kalmaktadır.

Spor Olanakları

Öğrencilerin, ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda spor tesislerinden faydalanmaları, teşvik edilmektedir. Bu sebeple, spor tesislerinin en kaliteli şekilde olmasına ve tesislerin bakımlı tutulmasına büyük önem verilmektedir. Kampüsteki çok amaçlı spor salonunda, gerektiğinde iki ayrı antreman sahasına dönüştürülebilen, 1200 seyirci kapasiteli, basketbol/voleybol sahası, üç adet squash kortu, bir kardio-fitness salonu, iki adet aerobik salonu, bir masa tenisi salonu, bir adet tırmanma duvarı, öğrenci klüplerinin salonları, 30 kişilik duş kapasiteli-altı soyunma odası ve bir kafeterya bulunmaktadır. Kampüste bulunan diğer bir tenis kortu ve basketbol sahası, aynı zamanda voleybol, hentbol, badminton ve masa tenisi için de uygundur. Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde spor şenlikleri düzenlenmektedir. Ayrıca, öğrencilerin talepleri doğrultusunda her yıl çeşitli turnuvalar düzenlenmektedir. En sevilenler arasında; futbol, streetball, tenis, bowling ve masa tenisi yer almaktadır. Fitness programı öğrenci ve çalışanlarımızın istekleri doğrultusunda her ay yenilenmektedir. Programda sunulan aerobik, step, yoga-fit, tae-bo ve body sculpturing seansları, hafta içi katılıma açıktır. Tenis ve aikido gibi sporlarda kendini geliştirmek isteyenler için aylık kurslar düzenlenmektedir. Aktif Olarak Faaliyet Gösteren Spor Takımları; Basketbol (Bayan-Erkek), Futbol (Erkek), Hentbol (Erkek), Kayak (Bayan-Erkek), Masa Tenisi (Bayan-Erkek), Plaj Hentbolü (Erkek), Plaj Voleybolu (Bayan-Erkek), Snowboard (Bayan-Erkek), Tenis (Bayan-Erkek), Voleybol (Bayan-Erkek), ve Yüzme’dir (Bayan-Erkek).

Kültürel Etkinlikler

Kendi bütçesine sahip, özerk çalışabilen, öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, Meslek Yüksek Okulu tarafından organize edilen ve desteklenen, kültür-sanat faaliyetleri ve film-tasarım festivalleri de okul bünyesinde yapılabilmektedir.

Kütüphane

Sabancı Üniversitesi'nin bilgiye verdiği önemin bir göstergesi olan Bilgi Merkezi, öğretim elemanları, öğrenciler, çalışanlar ve mezunların her tür bilgi ve belge gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuştur. Bu merkez aynı zamanda, bilim ve kültür dünyasının araştırmalarını desteklemek için hizmet ve olanakları sunmaktadır. Bu hizmetlerden tüm kurum, kuruluş ve bireylerin yararlanması mümkündür. Bu merkez 9,432 m²'lik kapalı alana sahiptir ve 300,000 cilt raf ve 600 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Elektronik donanımıyla çeşitli kişisel çalışma odaları ve çok fonksiyonlu grup çalışma odaları ile donatılmıştır. Bütün bu alanlar, 480 noktadan internet bağlantısıyla desteklenmiştir. Merkez, haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Hizmet ve olanaklarını giderek elektronik ortama taşıyan Bilgi Merkezi, Bilgi + Kullanıcı + Erişim üçlüsünü, en etkin ve en hızlı şekilde buluşturmayı ve bu bağlamda ülkemizde öncü olmayı hedeflemektedir. Günümüz itibari ile, kitap koleksiyonunun % 23'ü, süreli yayınlar koleksiyonunun % 98'i, multimedya koleksiyonunun % 96'sı elektronik formattan oluşmaktadır.

Sağlık

Üniversite öğrencilere, kampüs içinde yer alan Sağlık Merkezi ile sağlık hizmetleri vermektedir. Bu sağlık merkezi tüm öğrencilerine Özel Sağlık Sigortası güvencesi sağlamaktadır. Öğrencilerin sağlık durumları farklı uzmanlık gerektiren bir durum ise, hatta daha da önemlisi, acil bir durum söz konusuysa, diğer sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanma olanağı sunulmaktadır. Ayrıca 24 saat boyunca, tam teşekküllü ambulans bulunmaktadır. Her yıl gözden geçirilen sağlık hizmetleri ve özel sağlık sigortası, öğrencilerin, sağlıklı bireyler olarak sosyal yaşamlarını sürdürebilmeleri ve akademik çalışmalarına yoğunlaşabilmeleri açısından önemli bir unsurdur. Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Atakum ve Kurupelit Yerleşkesindeki sağlık ünitelerinde yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere de acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin de sadece az bir miktarını ödeyerek ilaçları satın alma imkanı tanınmaktadır.

Sabancı Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Sabancı Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan