Sakarya Üniversitesi Sakarya Üniversitesi

Tarihçe

Sakarya Üniversitesi 1992 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, kültür ve turizm bakımından önemli bir potansiyele ve çeşitliliğe sahip olan Sakarya’dadır.

Bulunduğu Şehir

Sakarya, Taraklı Evleri gibi zengin kültürel değerleri ve ilgi noktaları olan bir yerdir. Sakarya’da bulunan, orman, yayla, göl, deniz ve kaplıca ile bir doğa turizmi merkezidir. Sakarya’da “Şora Turizmi” olarak adlandırılan bir turizm çeşidi, çok ilgi görmektedir. Şora Turizmi, günü birlik geziler, doğa yürüyüşleri ve piknikler ile başlayıp, doğayı tanımak, gördüğü bitkileri incelemek, yeşilin içerisine karışarak doğadan alacağı bir numune bitkiyi kendi yaşam mekânlarına katmayı kapsar ve doğal bir rehabilitasyon tedavisi görevi görür. Şora turizmi konusunda Sapanca ilçesi, ön plana çıkmaktadır. Sapanca Gölü, Büyük Akgöl, Küçük Akgöl ve Poyrazlar Gölü Sakarya’nın önemli tabii güzellikleri arasındadır.Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları, ülke çapındaki en önemli merkezlerden biri durumundadır. Ayrıca, Akyazı Çökek Kaplıcası, Geyve Acısu, Geyve Ilıca Köyü İçmesi ile Taraklı kil Hamamı sağlık turizmi açısından değerlendirilebilecek yerlerden biridir. Tarihi eserler olarak; Beşköprü (Justinianus Köprüsü), Harmantepe Kalesi, Adliye Kalesi, Orhan Camii, Orhan Gazi Camii ve Atatürk Evi en önemli tarihi eserler arasında sayılabilir. Tarihimizde önemli bir yeri olan Sakarya Nehri de, ilimizi bir baştan bir başa kat ederek, Karadeniz’e dökülmektedir. Geçtiği güzergâh boyunca etrafı eşsiz bir tabii güzelliğe sahiptir. Sakarya Nehri, 3. derece doğal sit alanı olması dolayısıyla koruma altındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere, Sakarya Üniversitesi, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Hakikat Eğitim Kültür Dayanışma Vakfı, Sakarya Eğitim Vakfı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından burs verilmektedir. Bunlara ilaveten, diğer kurum ve kuruluşlardan da burs alma imkanları mevcuttur. YURT OLANAKLARI: Sakarya’da, çok sayıdaki özel yurtların yanında, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 3700 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Spor hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından koordineli olarak yürütülmektedir. Sakarya Üniversitesi Kampusu’nda halı saha, basketbol, tenis kortu, kum voleybol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca olimpik yüzme havuzu ve spor salonunun yapımı sürmektedir Üniversite bünyesinde futbol, basketbol, voleybol, hentbol, karate, taek-wando, judo, tenis, kros, güreş, masa tenisi, badminton, dağcılık, kürek, boks, izcilik,ve bilek güreşi, satranç dallarında çalışmalar yapılmaktadır. Her yıl Mayıs ayında Geleneksel "Bahar Şenliği" etkinlikleri düzenlenmektedir. Bahar Şenlikleri yerli-yabancı müzik konserleri, dans ve spor etkinlikleri Sakarya Üniversitesi öğrenci kulüplerinin katılımıyla gerçekleşmektedir. Çeşitli kültür, sanat ve bilim alanlarında etkinlikte bulunarak, gösteriler sergiler paneller açık oturumlar, konferanslar, söyleşiler, tiyatro ve güzel sanatlara yönelik gösteriler düzenlenmektedir. Öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgi ile izlediği ve her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir. Kampusta gezinti ve piknik etkinlikleri de sosyal faaliyetler kapsamında değerlendirilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerin ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılarak değerlendirebilmeleri ve geliştirebilmeleri amacıyla kurulmuş değişik ilgi alanlarını kapsayan çok sayıda “Öğrenci Kulüpleri” bulunmaktadır. Üniversitede, sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanlarda faaliyet gösteren ve sayıları 93’ü bulan bu kulüplere isteyen her öğrenci üye olabileceği gibi; kulüp faaliyetlerinden izleyici olarak da faydalanabilmektedirler.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerde 109.172 materyal ve 1.157 adet süreli yayın bulunmaktadır. Merkez Kütüphane, bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin, Esentepe Kampüsü’nde muhtemel sağlık sorunları için Mediko-Sosyal Merkezi bulunmaktadır. Mediko-Sosyal Merkezi bünyesinde, akademisyen - uzman hekimler tarafından yürütülen 6 branş polikliniğin (Göğüs Hastalıkları, Genel Cerrahi, Çocuk Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kalp ve Damar Hastalıkları, Diş Hastalıkları) yanı sıra, Sigara Bırakma Polikliniği, Acil poliklinik hizmeti ve Psikolojik danışmanlık hizmeti verilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan her öğrenci ücretsiz olarak yararlanırken, başka sosyal güvenceleri olan öğrenciler ise talep halinde ve gerektiğinde düşük miktarda katılım payı ödeyerek yararlanabilmekte ve sahip oldukları karnelerine gerekli ilaçları yazılabilmektedir. İleri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda sevk ve yönlendirme işlemi yapılmaktadır.

Sakarya Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Sakarya Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan