Şanlıurfa Harran Üniversitesi Şanlıurfa Harran Üniversitesi

Tarihçe

1976 yılında kurulmuş Harran Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Şanlıurfa’da kurulan ilk yüksek öğretim birimi “Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu”dur. Daha sonra, Dicle Üniversitesine bağlı Ziraat Fakültesi (1978), Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü (1984) ve Gaziantep Üniversitesine bağlı İlahiyat Fakültesi (1988) kurulmuştur. Üniversite kampüsleri Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Şanlıurfa İlindedir. Üniversite; Osmanbey, Yenişehir ve Eyyübiye kampüsü olmak üzere üç ayrı kampüsde hizmete devam etmektedir. Üniversite bünyesinde; EğitimFakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Ziraat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Şanlıurfa, günümüzden on bir bin yıl öncesine dayanan tarihiyle Anadolu’nun en eski kentlerinden biridir. Arkeolojik kaynaklarda Bereketli Hilal olarak adlandırılan bölge üzerinde yer alan Şanlıurfa, zengin Anadolu kültürü ile Mezopotamya kültürünün kesişme noktasında yer aldığı için engin bir kültür birikimine sahiptir. Üniversitemize adını veren tarihi Harran Kenti, Şanlıurfa’nın 44 km. güneydoğusunda yer almakta, tarihte önemli olaylara sahne olmuş bir kent merkezidir. Harran günümüzde de bir turizm şehri olarak ilgi çekmeye devam etmektedir. Şanlıurfa’nın bir diğer özelliği de dünyanın en büyük bütünleşmiş bölgesel kalkınma projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) merkezinde yer almasıdır. Şanlıurfa, bu projenin tam olarak hayata geçmesiyle birlikte önemli kazanımlar elde etmiştir. Ulu Cami, Hz . İbrahim'in Doğduğu Mağara Ve Mevlid -İ Halil Cami, Balıklı Göl, Hz . Eyyüp Peygamber ve Makamı, Eski Ömeriye Camii, Halil- Ür Rahman Cami, Hz . Eyyüp , Hz . Elyasa ve Rahime Hatun Türbeleri, Der-Yakup Kilisesi, Karakoyun Deresi, Urfa Kalesi, Firuz Bey Çeşmesi, Geleneksel Urfa Evleri, Sakıbın Köşkü ve bol sayıda han ve hamamları Şanlıurfa’da gezilip görülecek yerler arasındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Geliştirme Vakfı, Şanlıurfa Valiliği, ilçe kaymakamlıkları ve belediye başkanlıkları ile özel vakıflar tarafından başarılı ve maddi olanakları yetersiz üniversite öğrencilerine çeşitli burslar verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Eyyübiye Kampüsü'nde Kredi Yurtlar Kurumuna ait erkek öğrenci yurdu, Yenişehir Kampüsü'nde ve Paşabağı mevkiinde kız öğrenci yurtları hizmet vermektedir. Sarayönü semtinde Üniversiteye ait kız öğrenci yurdu ve Millî Eğitim Bakanlığının denetimindeki özel yurtlar da kız ve erkek öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi, Üniversitelerde hizmet verdiği kesimin bütünü için bir sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyal, kültürel danışma ve rehberlik ile spor ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet birimi ve aynı zamanda eğitim–öğretimin desteklenmesi için bu alanda uygulama ve araştırmaların yapıldığı bir uygulama merkezidir. Üniversite bünyesinde ilkbahar ayında Nevruz Kutlamaları düzenlenmektedir. Öğrencilerin hem boş zamanlarını değerlendirmeleri hem de Üniversiteyi çeşitli yarışmalarda temsil etmeleri için futbol, basketbol, voleybol, kros, tenis, taekwon-do, masa tenisi, hentbol, atletizm dallarında takımlar vardır. Yenişehir Kampüsü'nde öğrenciler için bir adet kapalı spor salonu ve açık spor tesisleri, basketbol, voleybol ve tenis sahaları bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitenin sosyal ve kültürel etkinlikleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Yıl içinde çeşitli açık oturum, panel, forum, konferans, konser ve çeşitli şenlikler düzenlenmektedir. Ayrıca çeşitli teknik gezilerin yanı sıra yöredeki turistik mekanlara da geziler de düzenlenmektedir.

Kütüphane

Harran Üniversitesi’nde Merkez ve İlahiyat Kütüphanesi olmak üzere iki adet kütüphane bulunmaktadır. Merkez Kütüphanesi, önce Prof. Dr. Abdulkadir Karahan Kütüphanesi’nde hizmet vermeye başlamıştır. 1994 yılında Balıklıgöl civarında bulunan Rızvaniye Vakfı’nda özel bir bölüme taşınan Merkez Kütüphanesi, 1996-2003 yılları arasında Eyyübiye Kampüsü’nde kendisine ait binada hizmet vermeye devam etmiştir. Kütüphane, 2003 yılından beri, Osmanbey Kampüsü’ndeki Fen Edebiyat Fakültesine ait bir binada okuyuculara hizmet vermektedir.

Sağlık

Üniversite öğrencilerinin ve personelinin tüm sağlık hizmetleri Üniversite bünyesinde bulunan Mediko-Sosyal Merkezi tarafından karşılanmaktadır. Mediko-Sosyal Merkezi’nde analiz laboratuvarları, genel poliklinikler ve diş polikliniği bulunmaktadır. Haftanın belirli günlerinde de Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesinden uzman doktorlar Mediko-Sosyal Merkezi’nde personel ve öğrencilere yönelik hizmet vermekte, ayrıca gerektiğinde hastalar, Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edilmektedirler. Herhangi bir sağlık güvencesi bulunmayan öğrencilerin tedavi giderleri Üniversite tarafından karşılanmaktadır.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan