Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Selahaddin Eyyubi Üniversitesi

Tarihçe

Rize Üniversitesi, 2006 yılında, bağlı olduğu Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden ayrılarak Rize ilinde eğitim-öğretime devam etmek için kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü, Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Rize şehri, Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Dik vadileri ve yeşil yaylaların bulunduğu bir yerdir. Doğasıyla, dereleriyle farklı bir turizm alanıdır ve bu alana özgü turistik aktivitelerin yapılabileceği bir kenttir. Kayak, treking, dağcılık ve kano sporlarının yapılmasına elverişli yapısıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Bunların yanında, Andon içmecesi diye bir yer mevcuttur ve bu yerin hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Bu sebeple bu yer de birçok turistin ziyaret ettiği bir ilgi odağıdır. Rize ilinin ilçeleri; Ardeşen, ÇamlıHemşin, Çayeli, DerePazarı, Fındıklı, Güneysu Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar’dır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, toplam 70 başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrenciye, üniversite tarafından beslenme bursu vermiştir. Her öğretim yılında, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere, kısmi zamanlı statüde çalışma imkânı da sunulmaktadır. Üniversitede okuyan öğrencilere burs veren kuruluşlar; Ardeşen ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Büyükdere Vadisi İskan Vakfı, Çamlıhemşin ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Çayeli ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Çayeli İmam Hatip Lisesi Vakfı, Çaykur Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Vakfı, Derepazarı ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Derepazarı Kız Kuran ve Sanat Kursları Vakfı, Eminettin mahallesi Camii Külliyesi Eğitim ve Hizmet Vakfı, Fındıklı ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gündoğdu İlim ve İrfan Vakfı, Güneysu ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı, Hemşin ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Hidayet Vakfı, Hira Eğitim ve Kültür Vakfı; İkizdere ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İkizdere İlim ve İrfan Vakfı, İrşad Vakfı, İslami İlimlere Hizmet Vakfı, İyidere ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Kalkandere ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Karadeniz Vakfı, Kendirli İlim ve İrfan Vakfı, Kıbledağı İlim ve İrfan Vakfı, Pazar İlçesi Eğitim Vakfı, Pazar İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Rize Hizmet Vakfı, Rize ili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Rize İlim ve Öğrenim Vakfı, Sahil Camii ve Külliyesi Vakfı, Sahil Vakfı, Topaloğlu Vakfı, Umuru Hayriye Vakfı bursları sayılabilir. Ayrıca Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu veVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Rize’de Kredi ve Yurtlar kurumuna ait yurtların yanı sıra, çok sayıda özel yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

2007-2008 Eğitim Öğretim Yılında, Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği yarışmalara katılmak üzere, üniversite fakülte ve yüksekokullarıyla işbirliği yapılarak; Halk Oyunları, Tekvando (Erkek), Voleybol ve Futbol alanlarında diğer üniversite öğrencileriyle katşılaşmalar yapılmıştır. Çeşitli zamanlarda, üniversite bünyesinde Spor Şöleni ve Spor Müsabakaları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Kütüphane

Rize Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Fener Mahallesindeki Milli Piyango Eğitim kampüsü içerisinde bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanenin, toplam 200 kişilik oturma kapasitesi vardır. Merkez Kütüphanede 15567 adet kitap bulunmaktadır. Teknik ve okuyucu hizmetleri, Yordam Kütüphane Otomasyon programı üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca okuyucular kütüphanede bulunan kitapların bibliyografik bilgilerine http: //kutuphane.rize.edu.tr/ adresinden ulaşabilmektedirler.

Sağlık

Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nün Fener Mahallesi ile üniversite Milli Piyango Eğitim Kampüsü arasında bulunan Sağlık Ocağı ile yapılan protokol ile bir Mediko-Sosyal Merkezi oluşturulmuştur. Öğrencilerin her türlü sağlık hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, bu sağlık ocağı aracılığıyla sağlanmaktadır. Öğrencilerin koruyucu sağlık hizmetleri ve muayene, tetkik, tahlil ve tedavileri bu merkezde yapılmaktadır. Daha ileri tedaviler için ise, Sağlık Bakanlığına bağlı olan sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Öğrenciler fakülte ve meslek yüksekokullarına başvurarak sevk alabilmekte ve üniversite ile sözleşmesi bulunan eczanelerden ilaçlarını alabilmektedirler.

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan