Selçuk Üniversitesi Selçuk Üniversitesi

Tarihçe

Selçuk Üniversitesi 1982 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Türk tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan, Konya ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Konya ili, Türkiye'nin en geniş topraklarına sahip ilidir. Büyük bir bölümü, İç Anadolu Bölgesi'nde kalmakla birlikte, bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi’ndedir. Konya denilince ilk akla gelen Mevlana’dır. Ayrıca, Akşehir'li Nasrettin Hoca'nın türbesi de bu şehirdedir. Konya, turistik açıdan özellikle tarihi yapısı dolayısıyla oldukça ilgi çekmekte ve yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Konya'da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında; Meram Bağları, Ilgın Kaplıcası, Beyşehir Kalesi, Akmanastır, Hagia Eleni Kilisesi, Sırçalı Medrese, İnce Minareli Medrese, Mevlana Türbesi, Nasrettin Hoca Türbesi, Kubadabad Sarayı, Konya Mevlana Müzesi ve Şeyh Şahabeddin Zaviyesi bulunmaktadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere, Selçuk Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Konya Ticaret ve Sanayi Odası ve Konya Sanayici ve İş adamları Derneği tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Konya’ da, çok sayıdaki özel yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde spor şenlikleri düzenlenmektedir. Sportif etkinlikler Selçuk Üniversitesi spor ve eğlence merkezinde yapılmaktadır. Kampüs içerinde; fitnnes ve kondisyon salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu ve sauna vardır. Ayrıca, step ve aerobik, binicilik, tenis ve masa tenisi gibi etkinlikler de yapılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri tarafından öğrenci kulüpleri ve topluluklar kurulmuştur. Şu an üniversitede 66 kulüp ve 75 topluluk bulunmaktadır. Her yıl üniversite tarafından Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir. Bu festivale çok sayıda grup ve sanatçı katılmaktadır. Ayrıca her yıl geleneksel olarak bahar şenlikleri de düzenlenmektedir.

Kütüphane

Selçuk Üniversitesi merkez kütüphanesinin yanı sıra fakülte, yüksekokullar ve meslek yüksekokullarda kütüphaneler mevcuttur ve bu kütüphanelerle öğrenciler, her türlü materiyal ve bilgiye ulaşabilmektedirler.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı, Meram ve Kampüs öğrenci sağlık merkezlerinde yapılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Selçuk Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan