Siirt Üniversitesi Siirt Üniversitesi

Tarihçe

Siirt Üniversitesi 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden biridir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, tarihi bir kent olan Siirt ilindedir.

Bulunduğu Şehir

Siirt ili, iki coğrafi bölgede, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. İlin sınırları, Hakkari ili ile Batman Çayı arasından, ve güneyde Dicle Irmağına kadar uzanmaktadır. Siirt ilinin bölgedeki tam konumu, Botan Çayı'nın vadisidir. Siirt ili ülkenin petrol yataklarının en önemli yerlerinden birisi durumundadır. Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı, her türlü sebze ve meyvenin yetiştirildiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile görülmeye değer bir yerdir. Kaplıcalar, türbeler, tarihi cami, kale ve köprüler, Siirt'in tarihi ve turistik değerler arasında oldukça önemlidir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğrenim görmekte olan öğrencilere, Siirt Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kredi Yurtlar Kurum'na bağlı yurt, A Blok-Kız Öğrenci Binası ve B Blok-Erkek Öğrenci binası olarak ayrılmaktadır. Bu binalarının her birinin, 3.620 m2 kullanım alanı vardır ve zemin kat hariç olmak üzere, dört kattan oluşmaktadır. Öğrenci barındırma kapasitesi 420 kız ve 420 erkek olmak üzere toplam 840 öğrencidir. Her binanın 72 odası ve bu odaların içlerinde ranzalar bulunmaktadır. Odalar 6 kişilik olarak düzenlenmiştirler. Ayrıca zemin katta, çamaşır kurutma yeri, sığınak ve mescit vardır. Her katta ise, çalışma salonu ve her koridorda lavabo-banyo duş yerleri mevcuttur. Bunlara ilaveten, lokanta, kantin, internetcafe ve bilardo salonu da bulunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı bu yurdun dışında, özel yurtlar da mevcuttur.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde çok sayıda spor sahası bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler, folklor, tiyatro gibi konularda kulüp faaliyetlerinde bulunmaktadırlar.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerinin beden, ruh sağlığı ve kişilik yönünden gelişmelerini desteklemek, boş zamanlarını değerlendirmelerini ve dinlenmelerini sağlamak amacıyla öğrenci kulüpleri ve topluluklar kurulmuştur. Bu kulüp ve topluluklar, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda etkinlikler yapmakta ve her sene Bahar Şenlikleri düzenlenmektedirler. Bu şenliklere birçok sanatçı da katılmaktadır.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, 60.000 cilt kitap kapasiteli bir merkez kütüphane mevcuttur. Bu kütüphanede, bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla bir web sitesi oluşturulmuştur. Böylelikle kütüphane hizmetlerinin elektronik ortamda da devamı sağlanmıştır.

Sağlık

Öğrencilerin sağlık sorunları, Mediko-Sosyal Merkezi'nde giderilmektedir. Genel sağlık ve diş hekimliği hizmetleri yanında, Gençlik Danışma Birimi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi de hizmet vermektedir.

Siirt Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Siirt Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan