Sinop Üniversitesi Sinop Üniversitesi

Tarihçe

Sinop Üniversitesi 2007 yılında yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulan 17 yeni üniversiteden biridir. Üniversite, Karadeniz Bölgesi’nin en kuzeyinde bulunan, önemli liman kentlerinden biri olan Sinop’ tadır. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Su Ürünleri Fakültei, Eğitim Fakültesi, Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Sinop, Türkiye’nin en kuzeyinde uç noktası olan İnce burun’a doğu Yönü’nde bağlanan Boztepe Burnu civarında bir kale-şehir olarak kurulmuş ve tarih boyunca doğu yönünde gelişmiş bir ilimizdir. Sinop tarihi açıdan önemli bir İlimizdir. Antik çağdan beri parlak ve yoğun bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, bu niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı yönetimlerinde de sürdürmüş, ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur. Sinop şehrinin ilçeleri Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli ilçeleridir. Sinop Kalesi, Sinop cezaevi, Balatlar Kilisesi, Boyabat Evleri-Kalesi, Çeçe Sultan Türbesi, Alâeddin Camii, Pervane Medresesi, Sera pis Tapınağı gezilip görülecek yerler arasındadır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Şehir içerisinde öğrencilerin barınmaları için kredi ve yurtlar kurumuna ait yurtların yanında çeşitli özel yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde üniversite içi spor şenlikleri düzenlenir. Fen-Edebiyat Fakültesi kampüsünde bulunan spor salonunda Basketbol ve Voleybol turnuvaları gerçekleştirilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik 4 farklı öğrenci klübü oluşturmuşlardır. Bunlar; Tiyatro klübü, Halk Oyunları klübü, Atatürkçü Düşünce topluluğu, Satranç klübüdür.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda bulunan kütüphanelerin dışında, merkez kütüphane 5507 cilt kitap kapasitesiyle rektörlük binasında hizmet vermektedir. Kütüphanelerdeki bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla öğrencilere verilen şifrelerle elektronik ortamda da kütüphaneler hizmetlerini sürdürmektedirler.

Sağlık

Üniversite öğrencileri öğrenci işlerinden alacakları sevk ile Sinop devlet hastanesinden sağlık hizmetlerini alabilmektedir.

Sinop Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Sinop Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan