Şırnak Üniversitesi Şırnak Üniversitesi

Tarihçe

2008 yılında kurulmuş olan Şırnak Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü Şırnak İlindedir.

Bulunduğu Şehir

Şırnak ili Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde bulunan sınır illerinden birisidir. Irak ve Suriye ile sınır oluşturur. İlçeleri; Beytüşşebap, Cizre, İdil, Güçlükonak, Silopi ve Uludere'dir. Şırnak ili sahip olduğu zengin tarihi, kültürel kaynakları ve doğal değerleri ile turistik açıdan önemli bir kenttir. Babil, Asur, Med, Guti,S elçuklu, Osmanlı, Rum, Arap, Emevi, Abbasi dönemlerine ait Arkeolojik ve etnografik eserlerin bulunduğu,büyük fizikçi ve 60 makine mucidi İsmail Ebul-iz El Cezeri Müzesi Şırnakta bulunmaktadır. Cizre Dağı, Cizre kalesi,Cizre Ulucami, Cizre Mir Abdal Cami, Cizre Nuh Peygamber Cami, Cizre Kırmızı Medrese,Y asev Köprüsü, Mehmet Ağa Kasrı Şırnakta gezilip görülecek yerler arasında sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversiteyi kazanan ve Şırnak Üniversitesi'nin 4 yıllık fakültelerine kayıt yaptıran toplam 800 öğrenciye Şırnak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)aylık 150 TL burs vermektedir. Ayrıca Öğrenciler Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi ve burs imkanlarından faydalanabildikleri gibi, üniversitenin vermiş olduğu burslardan da yararlanabilmektedirler. Ayrıca, Şırnak'ın Silopi içesindeki çeşitli özel kurum ve kuruluş tarafından da üniversite de eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Şehirde öğrencilerin barınmaları için Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtların yanında özel yurtlarda bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı; üniversite öğrencilerinin beden ve ruh sağlıklarının korunması, hasta olanların tedavi edilmesi veya ettirilmesi, barınma, beslenme, çalışma, dinlenme ve ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, yeni ilgi alanlarının kazanılmasına imkan sağlanması, gerek sağlık, gerekse sosyal durumlarının iyileştirilmesine, yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkan verecek hizmetlerin sunulması, öğrencilerin ruhsal ve bedensel sağlıklarına özen gösteren bireyler olarak yetiştirilmesi, birlikte düzenli ve disiplinli bir çalışma, dinlenme ve eğlenme alışkanlıklarının kazandırılması amacıyla kurulmuş bir kurumdur.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

Kütüphane

Şırnak Üniversitesi merkez kütüphanesi bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir.

Sağlık

Üniversite öğrencileri acil müdehale gerektiren durumlarda devlet hastanesine ve sağlık ocaklarına yönlendirilmektedir.

Şırnak Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Şırnak Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan