Süleyman Demirel Üniversitesi Süleyman Demirel Üniversitesi

Tarihçe

1992 yılında kurulmuş olan Süleyman Demirel Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü , Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan Isparta İlindedir. Üniversite bünyesinde; Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Orman Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Isparta, Akdeniz bölgesinin Antalya bölümünde yer alan güller ve göller diyarı, halısı ile ünlü bir ilimizdir. Kovada Gölü Milli Parkı, Eğirdir ve Gölcük Gölleri, Yazılı Kanyon Milli Parkı, Pınar gözü Mağarası, Ayazma mesireliği, Davraz Dağı Isparta da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Diğer taraftan bu bölge, Psidia, Antiocheia, Sagalassos, Adada, Selenkeia Sidrea,Men Mabedi, Limenia Adası gibi antik şehir yapıları ile Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait medreseler, vakıf kütüphaneleri ve camilerden oluşan zengin Türk İslam Eserleriyle adeta bir açık hava müzesini andırmaktadır. Isparta şehrinin ilçeleri; Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkîkaraağaç, Uluborlu, Yalvaç ve Yenişarbademli ilçeleridir. Doğal ve tarihi güzelliklerin, kültürel ve toplumsal değerlerin sergilendiği ülkemizin bir yıldızı gibi parlayan Isparta da yılın belli aylarında Geleneksel Gül ve Halı Festivali, Altın Elma, Gümüş Balık, Bronz Istakoz Fotoğraf Festivali ve Yarışması, Geleneksel Yağlı Pehlivan Ve Kiraz Festivalleri düzenlenmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Öğrenciler Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi ve burs imkanlarından faydalanabildikleri gibi, üniversitenin vermiş olduğu burslardan da yararlanabilmektedirler. YURT OLANAKLARI: Şehir dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek merkez kampüsdeki YURT-KUR Genel Müdürlüğü’nün yurtları bulunmaktadır aynı zamanda öğrenciler isterlerse şehir merkezinde bulunan özel yurt ve pansiyonlar da tercih etmektedirler.

Spor Olanakları

Üniversitede sporun yapılış amacına göre doğu ve batı kampüslerinde 2 farklı spor tesisi bulunmaktadır. Batı kampüsünde 1 spor salonu, 1 futbol sahası, 2 halı saha, beach voley, 5 tenis kortu (4 açık, 1 kapalı) mini golf sahaları, tartan zeminli atletizm pisti, 1 kondisyon merkezi, 2 açık basketbol sahasıyer almaktadır. Doğu kampüsünde 2500 kişi kapasiteli spor salonu(aerobik, step, jimnastik , sguash ,yapay tırmanma duvarı, ferdi spor salonları, kafeterya, satış reyonları, masaj ve sauna odaları) bulunmaktadır. Üniversite kampüsünde bulunan tüm spor tesislerinden öğrenci, akademik ve idari personele yönelik sportif amaçlı eğitim ve gelişim kursları (tenis, yüzme vb.) düzenlenmesinin yanı sıra fiziksel uygunluk için aerobik, step, kassal gelişim programları düzenlenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Merkez kampüste yer alan 550 kişi kapasiteli bir konferans salonu, 100 kişilik bir seminer salonu ve profesyonel kayıt stüdyosu bulunmaktadır. Şuan üniversitede 64 farklı “Öğrenci Kulübü” vardır. Bu kulüplerin ortaklaşa düzenledikleri Çaylak Günü, Tiyatro Günleri, Havacılık Şenliği, Bahar Şenliği, Uluslararası Jazz Festivali, Uluslararası Rock Günleri, Uluslararası Film Günleri, Uluslararası Popüler Müzik Günleri, Türk Müziği Günleri gibi etkinlikler vardır.

Kütüphane

Kütüphane hizmetlerini en son teknoloji ile destekleyen üniversitede, 60 binden fazla türkçe ve yabancı dilde kitap, 20’den fazla elektronik veritabanı, veritabanları üzerinden erişilebilen 15 bine yakın elektronik dergi, basılı güncel süreli yayınlar ile görsel işitsel materyaller bulunmaktadır. Ödünç verme servisi, okuma salonu, süreli yayınlar bölümü, gör-işit salonu ve fotokopi hizmetleri ile eğitim-öğretim dönemi içerisinde haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Kütüphanede BLISS kütüphane otomasyon programı kullanılmakta ve teknik hizmetler bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

Sağlık

Üniversiteye bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilere sağlık hizmetleri, Sağlık Şube Müdürlüğü’ne bağlı Mediko-Sosyal Merkezi’nde verilmektedir. Ayrıca öğrenciler üniversite ile sözleşmesi bulunan eczanelerden ilaçlarını katılım bedelini ödeyerek alabilmektedirler.

Süleyman Demirel Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Süleyman Demirel Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan