Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi

Tarihçe

TOBB tarafından 2004 yılında Ankara’da kurulmuş olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) bir vakıf üniversitesidir ve üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Biilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Yabancı Diller Bölümü bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İTürkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversite başarılı, çalışkan ancak ekonomik durumu yetersiz öğrencilere burs olanakları sağlanmaktadır. Burslu öğrencilerden eğitim bedeli alınmamasının yanında eğitim hayatı boyunca, onlara her eğitim-öğretim yılı süresince aylık yaşam katkı payı da verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Ankara dışından gelen tüm tam burslu öğrenciler biri kız ve biri erkek öğrenciler için olmak üzere iki bloktan oluşan TOBB ETÜ Öğrenci Konukevinde ücretsiz kalabilirler. Yine üniversitede eğitim görmekte olan öğrenciler isterlerse şehir içinde bulunan özel yurtlarda da kalabilirler.

Spor Olanakları

Üniversitede, ,olimpik yüzme havuzu, saunalar, basketbol ve voleybol sahaları sosyal tesisler binası içinde yer almaktadır. Yüzme, basketbol, voleybol, jimnastik, masa tenisi vb sporlara imkan tanıyan merkez TED Spor Kulübü tarafından işletilmekte, öğrenciler ve personeller spor sahasından belirli saatlerde yararlanabilmektedir. Yüzme havuzu ve sauna hizmetlerinden yararlanmak için cüzi bir ücret ödenmektedir.

Kültürel Etkinlikler

TOBB ETÜ, öğrenci merkezli bir üniversite olarak henüz ilk yılında öğrenci konseyi seçimlerini yapmış ve öğrencilerin yönetime etkin katılımını sağlamak için güçlü bir adım atmıştır. Öğrencilerin sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ile sportif faaliyetlerini geniş olanaklarla destekleyen TOBB ETÜ’de 5o farklı öğrenci toplulukları bulunmaktadır.

Kütüphane

İki kattan oluşan ve 2000 m2 lik alana sahip olan kütüphane basılı bilgi kaynaklarının yanında zengin elektronik bilgi kaynakları ve bilgiye ulaşmada kullandığı en son teknolojik alt yapısıyla hizmetlerini sürdürmektedir. Her zaman her yerden okuyucuların erişimi kolaylaştırmayı amaçlayan kütüphane BLISS Kütüphane Otomasyon Sistemini kullanmaktadır. Türkiye'de ilk defa açılış koleksiyonunu oluşturan 11.000 cilt kitap tüm teknik işlemleri yapılmış olarak satın alınmış ve bu sayede 2004 yılında 3 ay gibi kısa bir sürede 11.000 kitap raflarda hizmete sunularak web sitesi üzerinden taranabilir hale getirilmiştir. Sürekli yeni yayın akışı ile geliştirilmekte olan kütüphaneye Temmuz 2005’de TOBB Kütüphanesi koleksiyonundan 18143 adet yayın devredilmiştir. Şu anda basılı koleksiyon 50.000’e yaklaşmıştır. Web sitesinde yönlendirme yapılan, sayıları 50'ye varan veritabanları kanalıyla ulaşılan kaynaklar ise, çoğu aboneliğe dayalı olmak üzere, 38.000 kitap, 50.000 dolayında derginin değişen zaman aralıklarında eski sayıları, 15.000 dolayında derginin güncel sayıları, pek çok belge ile ekonomik ve istatistiki verileri kapsamaktadır. Bunların dışında 200 dolayında basılı dergi ve 25 gazetenin aboneliği devam etmektedir. Müzik kayıtları, belgeseller vb. görsel – işitsel materyaller de kütüphanede kullanıma sunulmuştur.

Sağlık

Üniversitede bir hemşire tarafından öğrencilere ve personele sağlık hizmeti vermektedir. Üniversitenin yakınında MESA Yaşam Hastanesi, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Bayındır Hastaneleri ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi de, acil durumlarda öğrencilerin ve personelin yararlanabileceği sağlık kurumlarıdır.

Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan