Toros Üniversitesi Toros Üniversitesi

Tarihçe

2009 yılında Mersin Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş olan Toros Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin Bahçelievler Kampüsü, 50. Yıl Kampüsü ve 45 Evler Kampüsü kentin içinde olmakla birlikte Akdeniz bölgesinin ve ülkemizin en büyük limanına ve zengin tarihsel mirasa sahip olan Mersin İlindedir.Toros Üniversitesi aynı zamanda Mersin ilinin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğinde sahiptir. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Mersin, Türkiye’nin güneyinde Akdenize kıyısı bulunan bir ilimizdir. Eshab-ı Kehf Mağarası,Cennet ve Cehennem Obrukları, Kleopatra Kapısı, Karabucak ve Bahçeyeri Orman İçi Dinlenme Yerleri, Narlıkuyu Mağarası, Susanoğlu, Namrun ve Sorgun Yaylaları, Pompeiopolis, Tarsos, Selevkeia ve Anemurion İlkçağ Kent Kalıntıları, Anamur, Meydancık, Kızkalesi, Silifke Kalelesi, Soli, Alahan Manastırı, Haghia Thekla Bazilikası, Uzuncaburç, Akkale, Gözlükule Yerleşmeleri, Tarsus Camii, Lal Ağa Camisi, Erdemli, Silifke, Tarsus ve Narlıkuyu Mozaik Müzeleri Mersinde gezilebilecek yerler arasında sayılabilir. Türkiye'nin dördüncü devlet opera ve balesi Mersi İlindedir. Mersin Devlet Opera ve Balesi gösterilerini Mersin Kültür Merkezi'nde sergilemektedir. Kentte düzenli olarak Mersin Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Mersin Türk Sanat Müziği Festivali ve Mersin Uluslararası Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Festivali gibi etkinlikler de düzenlenmektedir. Mersin şehrinin ilçeleri Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut, Silifke, Tarsus, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir’dir. Mersin önde gelen bir sanayi ilimizdir. Mersin Serbest Bölgesi ülkemizdeki en büyük serbest bölgelerden biridir. Bölgede tarımsal ürün paketleme sanayi, kimya ve plastik sanayi, rafineri, çimento sanayi, ambalaj sanayi, gıda sanayi, cam sanayi bulunmaktadır. Ayrıca tarım alanında da büyük bir paya sahip olan kentimizde narenciye ve seracılık yapılmaktadır. Mersin kenti hizmet sektöründe önde gelen bir kenttir. Hizmet sektörü, ticaret, taşımacılık, ithalat-ihracat, gümrükleme, deniz taşımacılığı ve ticareti alanlarında öndedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversite eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilerine yüksek oranda burs ve kredi kullanarak ödeme kolaylığı sunmaktadır. Mersin Eğitim Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Akdeniz Orta ve Yüksek Eğit Vakfı, M.Faik Saraçoğlu Eğitim ve Öğretim Vakfı gibi Mersin iline ait vakıflardan burs alınabileceği gibi diğer özel vakıflardan, derneklerden ve kurumlardan da burs alma imkanları bulunmaktadır. YURT OLANAKLARI: Mersin ili sınırları içerisinde öğrencilerin barınması için çok sayıda özel kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Mersin ili çerçevesinde baktığımızda geniş bir yelpazede spor aktivitelerinin olduğunu görmekteyiz. Örneğin; Futbolda Mersin İdman Yurdu, Tarsus İdman Yurdu, Basketbol erkek ve bayanlarda Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüyle Hentbol birinci ligindeki temsilcisi Yenişehir Belediye Spor Mersin'in profesyonel liglerdeki önemli temsilcileridir. Düzenli olarak Yamaç Paraşütü ve Doğa Sporları Festivali düzenlenir. Arslanköy yamaç paraşütüne en uygun doğal ortamı oluşturmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Mersin’deki sosyo-kültürel faaliyetlere baktığımızda Uluslararası Tarsus Yarış Maratonu, Akdeniz Belediyesi Çocuk Tiyatroları Festivali, Uluslararası Silifke Kültür Haftası, Tarsus Karacaoğlan Şiir Akşamları, Mersin Müzik Festivali, Mersin Sanat Müziği gibi etkinleri sayabiliriz.

Kütüphane

Toros Üniversitesi’nde kütüphane eğitim altyapısının en önemli bir bileşenidir.Toros Üniversitesi Kütüphanesi eğitimin gerektirdiği yayınları barındırması yanında bir çalışma ortamı olarak da hizmet vermektedir.

Sağlık

Öğrenciler, Mersin’de bulunan sağlık kuruluşlarından faydalanabilirler.

Toros Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Toros Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan