Trakya Üniversitesi Trakya Üniversitesi

Tarihçe

1982 yılında kurulmuş olan Trakya Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Trakya üniversitesi kampüsleri Edirne ilindedir. Üniversitenin Güllapoğlu Kampüsü, Ayşekadın Kampüsü ve Ahmet Karadeniz Kampüsü olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde; Tıp Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Trakya bölgesinin en güzel şehirlerinden, tarihi mirası zengin olan Edirne İlinde ilk akla gelen Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye camisini bulunmaktadır. Bunun dışında Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii klasik dönem öncesi Osmanlı mimarisinin anıtları olarak kent merkezini süslemektedir. Muradiye Camii, Defterdar Camii, Gazimihal Camii sayılabilir. Edirne kentinin biraz dışında yer alan İkinci Beyazıt Kulliyesi, Makedonya Kulesi, İtalyan Kilisesi, kıyıkta bulunan Sveti Georgi Bulgar Kilisesi, Tunca ırmağı üzerindeki Gazi Mihal Köprüsü, tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı gibi yerler şehirde görülmesi gereken mekanlardır. Yine eski Edirne Evleri son zamanlarda sayısının azalmasına rağmen tarihi açıdan önemli yer tutar. Edirne’de 1357'den beri düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turisti çekmektedir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Trakya Üniversitesi Vakfı, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türk Eğitim Vakfı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türkiye Engelliler Spor Yardım Ve Eğitim Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı Bursu ile diğer kurum ve özel kuruluşlar tarafından üniversitede eğitimim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Edirne’de, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 4126 yatak kapasiteli yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Trakya Üniversitesi bünyesinde bulunan Ayşekadın açık ve kapalı spor tesislerine ek olarak, 75.Yıl kapalı spor salonu ve yarı olimpik yüzme havuzu içeren bir spor kompleksi de öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Güllapoğlu Kampüsü açık spor tesislerinin yapımı bitirilerek hizmete açılmıştır ve yine Güllapoğlu Kampüsü menza binasında bulunan tırmanma duvarı doğa sporları topluluğu üyesi öğrenciler için hizmet vermektedir. Üniversitesinde geleneksel hale gelmiş bahar şenliklerinde birçok sportif aktiviteler yapılmaktadır. Bu aktiviteler Sağlık Kültür Ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu işbirliği ile futbol, voleybol, basketbol, hentbol, judo, karate, taekwando, yüzme, atletizm başta olmak üzere yoğun bir faaliyet programı düzenlenmektedir. Üniversite bünyesinde oluşturulan spor takımları belli bir takvim doğrultusunda katıldıkları üniversitelerarası spor müsabakalarındada çeşitli branşlarda Türkiye 1.lik, 2.lik ve 3.lükleri elde etmişlerdir. Üniversite Sporları Federasyonunca düzenlenen sportif yarışmalarında üniversite her yıl 1 branşa ev sahipliği yapmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlenme alışkanlığını kazanmalarını sağlamak ve güzel sanatlarla ilgili etkinliklere katılmaya yönlendirmek amacıyla 44 farklı öğrenci toplulukları oluşturmuşlardır. Öğrenci topluluklarının etkinlikleri konserler ağırlıklı olarak Ayşekadın Kampüsü Yabancı Diller Yüksekokulu önünde bulunan açık alanda, panel, konferans, söyleşi, dia gösterisi, sergi ve halk oyunları gösterileri gibi etkinlikler de Türkan Sabancı Kültür Merkezi ve Devlet Konservatuvarı Sanat ve Eğitim Merkezinde yapılmaktadır. Her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen geleneksel bahar şenliklerinede değişik alanlardan sanatçılar, bilim adamları, show ve spor dünyasından popüler isimler konuk edilerek, renkli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kütüphane

Üniversitenin merkez kütüphanesi bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir. Bu kütüphanenin yanı sıra fakülte ve yüksekokulları bünyesinde de kütüphaneler bulunmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Güllapoğlu Kampüsünde yer alan menza binasında yapılmaktadır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin az bir miktarını ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler. Üniversite Mediko Sosyal Sağlık Biriminde 1 hekim, 3 diş hekimi, 1 Psikolog, 2 hemşire ve 1 hizmetli olmak üzere öğrenci ve personele sağlık hizmeti verilmektedir.

Trakya Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Trakya Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan