Turgut Özal Üniversitesi Turgut Özal Üniversitesi

Tarihçe

Ankara Keçiörendeki kampüsünde 2010-2011 eğitim-öğretim yılında eğitime başlamış olan Turgut Özal Üniversitesi, bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile Eğitim merkezi Haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Her yıl LYS’de üstün başarı göstererek Turgut Özal Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilere, Üniversiteye yerleştiği alanda ilk 100’e giren ve kayıt yaptıran adaylara 8 ay öğrenim süresince aylık 1500 TL , ilk 1000’e giren adaylara ise 1000 TL LYS başarı bursu verilir. YURT OLANAKLARI: Üniversitenin Ankara’da bulunması öğrencilerin barınmaları için çok avantajlıdır. Ankara da Yurt-Kur’a bağlı devlet yurtları mevcuttur. Öğrenciler ayrıca vakıf yurtlarında da barınabilirler. Kendi imkanları dahilinde ev kiralayarak büyükşehir imkanlarından da faydalanabilirler.

Spor Olanakları

Üniversitedeki lisanslı spor eğitmenleri tarafından öğrencilere basketbol, futbol, voleybol, squash, dart, yüzme, tenis, bilardo ve bowling gibi spor dallarında spor eğitimleri verilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede düzenlenen başlıca kültürel faaliyetler; aylık konferanslar, kariyer söyleşileri, güncel konularda panel ve söyleşiler ve kültür-sanat söyleşileri şeklinde sıralanabilir. Ayrıca sosyal, sanatsal ve kültürel alanlarda uzmanlarla desteklenmiş öğrenci toplulukları da kurulacaktır. Üniversite bünyesinde kurulacak olan topluluklar; siyaset kürsüsü topluluğu, fotoğrafçılık topluluğu, işletme topluluğu, dağcılık topluluğu, iktisat topluluğu, gezi topluluğu, bilimsel araştırma topluluğu, yüzme topluluğu, bilgisayar topluluğu, müzik topluluğu, sinema topluluğu, halk oyunları topluluğudur.

Kütüphane

Üniversitenin Hasan Tanık Kampüsü’nde bulunan kütüphanesi B Blok 5. Katta bulunmakta ve 750 m² ‘lik kullanım alanında 147 kişilik oturma kapasitesiyle okuyucularına hizmet vermektedir. Kullanıcıların bireysel çalışabilecekleri 60 kişilik okuma salonu’nun da ayrı bir bölmede sunulan süreli yayınlar ve danışma kaynaklarının yanı sıra basılı kitaplar da bulunmaktadır. Kaynaklara açık raf sistemi ile kolayca erişebilinmektedir. İki adet 8 kişilik ve bir adet 15 kişilik grup çalışma odaları öğrencilerimize beraber çalışma imkanı vermektedir. Ayrıca bir şeyler içmek ve dinlenmek için kullanılan bir oda bulunmaktadır. Yabancı dil eğitimini desteklemek ve görsel-işitsel yayınları takip edebilmek için hazırlanan sesli ve görüntülü eğitim odası katalog tarama ve elektronik yayınlara erişim için kullanılan 16 bilgisayarın bulunduğu 2 katalog tarama odası, kıymetli eserler ve fotokopi odaları da kullanıcılarımızın hizmetindedir. Kablosuz internet erişimi bulunan Kütüphane’de Yordam Kütüphane Otomasyon sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca okuyucular için kütüphane içerisinde günlük gazeteler ve dergileri okuyabilecekleri gazete ve dergi odası bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitede bulunan sağlık merkezi, (revir) 1 hekim ve 1 hemşire ile gün içinde öğrencilerin rutin ve tetkik gerektirmeyen rahatsızlıkları ile ilgili hizmet vermektedir. Uzmanlık ve tetkik gerektiren durumlarda öğrenciler uygun sağlık birimlerine yönlendirilmektedir.

Turgut Özal Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Turgut Özal Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan