Ufuk Üniversitesi Ufuk Üniversitesi

Tarihçe

1999 yılında Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından kurulmuş olan Ufuk Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Üniversite, 2003 yılında Ankara kampüsünde eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Fen Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, Orta Anadolu’nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Ulu Önder Atatürk için yaptırılan ihtişamlı yapı Anıtkabir Ankara’nın en belirgin noktasında yer almaktadır. Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Elmadağ, Gölbaşı, Yedi kuğular kuş cenneti, Çubuk Barajı, Dikilitaş Göleti, Kurtboğazı Barajı, Moğan Gölü, Ahlatlıbel, Kocatepe Camii ve Agustus Tapınağı Ankara’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Şehirdeki hareketli ,sanatsal ve kültürel yaşam seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri dahada canlanmaktadır. Şehir özellikle dinleyici sayısını hiç düşmeyen Filarmoni Orkestrası ile ünlüdür. Ayrıca Ankara Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ, Bilkent, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri ve bunun yanında seçkin vakıf üniversiteleri ile eğitim merkezi haline gelmiştir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler ÖSYM’ce yayınlanan tercih kılavuzunda belirtilen oranda { başarı bursu(0) ve destek bursları (u, P, %) } 4 farklı burs olanağı sunmaktadır. YURT OLANAKLARI: Üniversite kampüsü şehir içinde olduğundan kiralık barınma yerleri ve öğrenci yurtları bulma olanağı daha kolaydır. Bu öğrenim yılında üniversiteye ait öğrenci yurdu yoktur. Öğrenciler bölgede bulunan çok sayıdaki özel yurtların yanında Ankara’da bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda barınma imkânına sahiptirler.

Spor Olanakları

Üniversitenin şuandaki kampüs koşullarında spor salonu bulunmamaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde çok sayıda kulüp ve topluluk faaliyet göstermektedir. Kulüpler, Ekonomi Kulübü, Bilimsel Araştırma Öğrenci Kulübü, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kulübü, Tiyatro Kulübü, Işıyazı Fotoğraf Kulübü, Futbol Kulübü, Hukuk Kulübü, Dış Ticaret Kulübü, Ekonomi-Finans (Borsa) Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kültür Öğrenci Kulübü, Tenis Öğrenci Kulübü, Eşli Danslar Öğrenci Kulübü'dür. Topluluklar ise; Sosyal Etkinlikler Topluluğu, Turkmsic Topluluğu, Amerikan Futbol Topluluğu, Fikir Topluluğu, Sinema Topluluğu, Kızılay Gençlik Topluluğu, Basketbol Topluluğu, Sağlık Kültür ve Sosyal Etkinlik Topluluğu, Gezi ve İncleme Topluluğu, Genç Girişimciler Topluluğudur.

Kütüphane

Kütüphane koleksiyonunda, 15,000 civarında basılı kitap, 42.000 bin civarında e-kitap, 270 başlıkta A’dan Z’ye sıralı basılı dergi, 10.000 civarında tam metin e-dergi ve 500 civarında da görsel-işitsel (multimedya) bilgi kaynağı yer almaktadır.

Sağlık

Üniversiteye bağlı Tıp fakültesinden üniversitedeki tüm öğrenciler ücretsiz faydalanabilmektedirler.

Ufuk Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Ufuk Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan