Uludağ Üniversitesi Uludağ Üniversitesi

Tarihçe

1975 yılında kurulmuş olan Bursa Üniversitesi adı altında eğitim-öğretim hizmetine başlayan Üniversitenin adı, 1982 tarihinde "Uludağ Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir. Üniversitenin bulunduğu şehir Marmara Bölgesinde bulunan Bursa İlindedir. Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, FeN Edebiyat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İnegöl İşletme Fakültesi üniversite bünyesinde yer alan fakültelerdir.

Bulunduğu Şehir

Bursa ili, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümünde bulunmaktadır. Bursa şehrinin ilçeleri, Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, Gemlik, Mudanya, Kestel, Gürsu’dur. Turizm potansiyeli açısından Türkiye'nin İstanbul'dan sonra en önemli merkezlerden biri olan Bursa, tarihi eserlerinin zenginliği ile dikkat çekmektedir. Bursa ve İznik Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür. Türkiye’nin kış turizmi merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi, Bursa'ya 40 dakika uzaklıkta olup kış turizminin bütün olanaklarına sahiptir. Uludağ Milli Parkı günübirlik turizm, kampçılık ve treking için ideal bir ortamdır. Uludağ etekleri özel araçları ve cip safari ile geziye çıkanlara büyüleyici güzelliklerini sunar. Gezilip görülemisi gereken yerler arasında Bursa ilçelerinin tabii güzellikleri, çağlayanları, mağaraları ve otantik Osmanlı köyleri yer alır. Bursa kaplıcaları Roma Dönemi'nden beri kullanılan sağlık merkezleridir. Bursa içinde Çekirge semti bir kaplıcalar merkezidir. Bursa ilçelerinin çoğunda da kaplıcalar yılın her döneminde büyük rağbet görür. İznik ve Uluabat (Apolyont) gölleri yüzme, kano ve sörf gibi su sporları için ideal alanlardır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından üniversitede eğitim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. Ayrıca, üniversitenin Güçlendirme Vakfı tarafından 80 başarılı öğrenciyede burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kampüs içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı önlisans ve lisans öğrenci yurdu ile TEV Rabia Rıza Biçen yüksek lisans öğrenci yurdu toplam 4.000 öğrenciyi barındırmaktadır. Ayrıca Bursa’da çok sayıda özel yurtlar da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite bünyesinde futbol, voleybol, basketbol ve tenis sahaları, bir adet kapalı olimpik yüzme havuzu, spor salonu ve atletizm pisti bulunmaktadır. Üniversitenin Spor Müdürlüğü Tesislerinde öğrenci ve personele yönelik yıl boyu Aerobik, Taebo, Tenis, Okçuluk, Tekerlekli Paten, Badminton, Eskrim, Basketbol, Voleybol, Atletizm, Karate, Judo, Taekwondo ve Güç Geliştirme çalışmaları spor uzmanları denetiminde yapılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik 50’yi aşkın öğrenci kulüpleri oluşturmuşlardır. Bunlardan bazıları, Modern Dans, Aerobik, Tiyatro, Sinema, Basın Kulübü vs.

Kütüphane

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nın 1984 yılında kurulmasından sonra, 1987 yılında açılan çekirdek bir kütüphane ile Merkez Kütüphane hizmete başlamıştır. 1991 yılında temeli atılan şimdiki binasında, 1999 yılından beri hizmet vermektedir. Kütüphane 4 katlı 5 salondan oluşmakta ve 950 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Kütüphanenin zengin bir arşivi vardır.

Sağlık

Öğrenci ve personelin sağlık sorunlarına cevap veren Mediko Sosyal Merkezi, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi’ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Az bir ücret karşılığında öğrencilerin muayeneleri yapılmakta, ilaç ihtiyaçları anlaşmalı eczanelerden karşılanmaktadır.

Uludağ Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Uludağ Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan