Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Tarihçe

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Türkiye, KKTC ve çevre ülkelerdeki yabancı dilde eğitim veren üniversitelere doğan ihtiyaç ve İngiliz dilinde eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarına ilginin artması sonucunda, beş yıllık bir çalışma sonucu, 1997 yılında kurulan bir özel üniversitedir. Üniversitenin kampüsü, Lefkoşa Haspolat bölgesindedir. Üniversite bünyesinde; eğitim, fen edebiyat, güzel sanatlar, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mühendislik, tarım bilimleri ve teknolojileri, ve eczacılık fakülteleri bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Kıbrıs, Akdeniz üzerindeki adaların en doğusundadır ve bölgede, Sicilya ile Sardunya’dan sonra, üçüncü en büyük adadır. En yakın kıyı noktalarından Turkiye’ye 40 mil, Suriye’ye 60 mil ve Mısır’a 250 mil uzaklıktadır. Kuzey Kıbrıs en geniş noktada 100 mil uzunluğunda ve 40 mil genişliğindedir ve toplam 1357 mil karelik alanı ile Kıbrıs adasının yaklaşık 6’sını oluşturmaktadır. Kıbrıs’ta Gazimagosa, Girne, Lefkoşe, Güzelyurt, İskele’de gezilebilecek birçok tarihi yer ve eğlence mekanları vardır.Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, Barış Özgürlük Müzesi, Boğaz Şehitliği, Mevlevi Tekke Müzesi, Barbarlık Müzesi, Kumarcılar Hanı, Gazimağusa’da Othello Kalesi, Namık Kemal Müzesi, Selimiye Cami, Tarihi Büyük Han, Lokmacı Kapısı bunlardan bazılarıdır. Adanın merkezinde, Mesarya Ovasının orta kesimlerinde yer alan Lefkoşa kentinin ilk kuruluşuna ait kanıtlar M.ö. 2500 yıllarını, yani Bronz Çağının başlarını göstermektedir. Lefkoşa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti konumundadır ve burada pek çok medeniyetin izine rastlanır. Lefkoşa’yı yeşil bir hat ikiye ayırır. Türkler şehrin kuzey bölümünde oturmaktadır.Üçyüz yılı aşkın bir süre,Türkler’in hakimiyetinde kalan Kıbrıs’ta Osmanlı şehircilik karakterinin en güzel izleri Lefkoşa’da daha belirgin izlenir Osmanlılar Lefkoşa’nın yeşilliğini arttırmak ve su ihtiyacını karşılamak için su kemerleri inşa etmişlerdir. Pek çok çeşme,ev,cami,han,hamam gibi sanatsal yapılara da ağırlık vermişlerdir. Lefkoşa’nın turistik ziyaret edilebilecek mekanları; Bedesten,Selimiye Camii,Etnografya Müzesi,Ermeni Kilisesi,Taş Eserleri Müzesi,Dikilitaş,Mevlevi Tekke Müzesi,Büyük Han,Kumarcılar Hanı,Barbarlık Müzesi,Büyük Hamam,Sultan II.Mahmut Kütüphanesi,Milli Mücedele Müzesi,Küçük Mehmet Paşa Binaları,Anıtlar,Derviş Paşa Konağı,Saçaklı Ev,Luzinyan Konağı ve özellikle sur içinde kalan eski Lefkoşa sokaklarındaki otantik el sanatları atölyeleri ve alışveriş merkezleridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: ÖSYS Puanı Bursları, Tercih Sırası Bursları, DGS Bursları, ÖSYM Bursları, Akademik Başarı Bursları adı altında değişik burs imkanları bulunmaktadır. YURT OLANAKLARI: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrencilerinin büyük bir bölümünün ihtiyacını karşılayacak kapasitede yurt binalarına sahiptir. Batı standartları düzeyinde ve her türlü konfora sahip olan UKÜ yurtları, öğrencilerine rahat, çalışmaya uygun ve güvenilir bir ortam sunmaktadır. UKÜ yurtları otel odası ve apartman dairesi olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanmıştır.

Spor Olanakları

UKÜ Kampüsünde bulunan sosyal tesisler öğrencilere dinlenme, eğlenme, beslenme olanakları sunması yanında sosyal aktivitelere de imkan sağlamaktadır. Spor koordinatörlüğü değişik branşlarda sunduğu spor aktiviteleri düzenleyerek öğrencilerin boş zamanlarını spor yaparak geçirmelerini sağlamaktadır. Ayrıca futbol, tenis, voleybol, hentbol, kriket, basketbol gibi spor dalları da kampus alanı içerisinde yapılabilmektedir.

Kültürel Etkinlikler

UKÜ’de çok sayıda öğrenci kulübü kurulmuştur. Her kulüp kendi alanında teknik konferanslar, seminerler, geziler yurtiçi ve yurtdışı staj imkanları yaratmak amacıyla çalışmalarda bulunmaktadır.

Kütüphane

Üniversite Bilgi Merkezinde bulunan, KKTC'nin en büyük ve köklü kitabevlerinden olan Deniz Plaza, çok geniş kapsamlı kitap, dergi ve kırtasiye çeşitlerini UKÜ öğrencilerinin hizmetine sunmaktadır. Deniz Plaza Kitabevi tüm fakülte, okul ve enstitülerin ders kitaplarının dışında, UKÜ'nin, çeşitli kuruluş ve kişilerin yayınları, dergileri (TÜBİTAK, Yapı Kredi Kültür Yayınları vb.) bulunmaktadır.

Sağlık

Üniversitede özel olarak görevlendirmiş doktor ve hemşire kontrolünde öğrencilere her türlü sağlık ve ilkyardım müdahalelerinin yapıldığı ve gerekli teşhislerin belirlenmesinde yardımcı olan önemli bir sağlık merkezi kurulmuştur. Öğrencilerin en yoğun olduğu Öğrenci Merkezi binasında yer alan sağlık merkezi, ilkyardım için gerekli olan tüm temel donanıma sahip olmasının yanı sıra, 7 gün 24 saat hizmete hazır bir ambulansa da sahiptir.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan