Uşak Üniversitesi Uşak Üniversitesi

Tarihçe

Uşak Üniversitesi, 2006 yılında bağlı olduğu Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden ayrılarak Uşak ilinde eğitim ve öğrenimine devam eden bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü Ege bölgesinde bulunan Uşak ilindedir.Üniversite bünyesinde; Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Uşak ili, Ege Bölgesi’nde Batı ve Orta Anadolu'yu birbirine bağlayan İç Ege Bölümü'nde yer almaktadır. Uşak şehrinde, merkez ilçe dışında beş ilçesi bulunmaktadır. Bunlar Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey’dir. Uşak’ta birçok kaplıca bulunmaktadır. Banaz’daki Hamamboğazı, Ulubey’deki Aksaz ve Merkez ilçedeki Emirfakı ve Örencik Köyü’ndeki kaplıcalar Uşak’ta yer alan kaplıcalardır. Banaz’daki Hamamboğazı kaplıcası konaklamaya ilkbahar ve yaz aylarında uygundur. İlden E-23 karayolu geçmektedir. Bu açıdan Uşak önemli bir yerdedir. Tarihi ve doğal zenginliklere sahip olmasına rağmen tesis azlığı ve yetersiz tanıtım nedeniyle turizm sektörü Uşak’ta yeterince gelişememiştir. Uşak’ın en önemli turistik değeri, müzesinde sergilenen, Lidya döneminin en görkemli eserleri olarak bilinen dünyaca ünlü Karun Hazineleri’dir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kent merkezindeki özel yurtların yanı sıra, öğrencilerin barınma ihtiyacı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Bu kurumun 1 Eylül kampusu içinde bulunan yurtlarının toplam kapasitesi 1050 kişidir.

Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde çeşitli öğrenci toplulukları faaliyet göstermektedir. Topluluklar yıl boyu çeşitli etkinlikler gerçekleştirmekte, yılsonunda düzenlenen gösteriler ile ülke çapında yapılan şenlik, festival ya da yarışmalarda üniversiteyi temsil etmektedir. 2008 yılında yapımı başlayıp 2009 yılında tamamlanan Spor Eğitim ve Kültür Merkezi Tesislerinde; tenis, voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır. Kapalı alanında soyunma odaları ve duşlar yer almaktadır. Ayrıca, Kapalı Spor Salonu ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatına başlanmıştır. Toplam 9400 m2 kapalı alana sahip olacak salonda öğrenci kulüp odaları, spor sahası ve 200 kişi kapasiteli spor müsabakası izleyici platformu, 4500 kişiye hizmet verecek olan spor salonu bulunmaktadır. Öğrenci ve akademisyenlere açık olacak yarı olimpik yüzme havuzu bulunacaktır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Uşak Üniversitesi’nde 30 öğrenci kulübünde 3 bin üye bulunuyor. Kulüpler, dans, görsel sanatlar ve sinema, sosyal aktiviteler ve spor kulübünün ön plana çıktığı üniversitede, futbol sevgisi de yer buluyor ve Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar ve Trabzonsporlular kulüpleri bulunuyor. Ayrıca dikkat çeken başka kulüpler de, Binicilik ve Cirit, Coğrafya ve Ekoloji, Dil ve Kültürel Tasarımdır.

Kütüphane

Bilgi ve belge erişiminin sağlanabilmesi amacıyla bir bilgi merkezi oluşturmak üzere, kuruluş çalışmalarına 1999 yılında başlayan kütüphane Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Uşak Meslek Yüksek Okulu bünyelerindeki kitaplıkların birleştirilmesiyle, 2008 yılı itibariyle 24000 kitap, 34000 elektronik kitap, 9 elektronik veritabanı, 53 başlık 1300 adet dergi, 470 tezden oluşan koleksiyonu ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından karşılanır. Üniversitenin öğrencisi olup herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını ispatlayanlara veya 25 yaş üstündekilere bağlı bulundukları öğrenci büroları tarafından öğrenci sağlık karnesi verilir. Bu sağlık karneleri yıllık dönemler halinde, yeni tarihli öğrenci belgesine göre öğrenci büroları tarafından vize edilir. Sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin mediko sosyal merkezlerinden veya sevk edildikleri hastanelerden aldıkları reçeteler, Uşak Üniversitesi'nin anlaşmalı olduğu eczanelerden temin edilir.

Uşak Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Uşak Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan