Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Üniversitesi

Tarihçe

Yakın Doğu Üniversitesi 1988 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa’da kurulmuştur. Bugün 60'dan fazla ülkeden gelen 18 binden fazla öğrencisiyle uluslararası standartlarda yüksek öğrenim veren bir yükseköğretim kurumudur. Üniversite bünyesinde 16 fakülte, 72 bölüm, 4 yüksek okul ve 4 de lisansüstü eğitim veren enstitü bulunmaktadır. Kıbrıs'ta kurulan ilk ve tek Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve dünyada JCI onaylı ilk özel Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. JCI kriterlerine göre yapılandırılmış olan ve Tıp Fakültesi'ne eğitim ve uygulama alanı sağlayan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Doğu Akdeniz bölgesinin en gelişmiş ve donanımlı hastanesidir. Diğer fakülteler gibi uluslararası standartlarda eğitim veren Denizcilik Fakültesi tam donanımlı uygulama alanlarına ve araştırma ve eğitim gemisine sahiptir. Bölgenin en büyük ve kapsamlı kütüphanesi, Büyük Kütüphane, üniversite kampüsünde bulunmaktadır. Haftanın 7 günü 24 saat öğrencilere, akademisyenlere ve halka hizmet veren Büyük Kütüphane'de 600 binden fazla basılmış kaynak, 110 milyonun üzerinde elektronik kaynak bulunmaktadır. Büyük Kütüphane bünyesinde dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce bilim adamının katılımıyla çok büyük konferanslar düzenlenmektedir. Başkent Lefkoşa'daki tiyatro gösterileri, konserler, kongreler, sempozyumlar gibi akademik ve sosyal içerikli faaliyetlerin ve etkinliklerin hemen tümü Yakın Doğu Üniversitesi'nin sağladığı altyapı ve teknik imkanlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde bulundurulan ve dünyanın en güçlü yüz bilgisayarı arasında 27. sırada bulunan Süper Bilgisayar sayesinde sadece üniversitenin değil, CERN projesi gibi dünyada yapılan büyük araştırmalara da katkı konulmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi Klasik Arabalar Müzesi de adada bir ilk olarak üniversite bünyesinde kurulmuştur. Üniversite kampüsü Başkent Lefkoşa'nın hemen dışında kurulmuştur ve kampüs kendine özgü bir oluşuma sahiptir. 150'den fazla otobüs ve minibüs ile kampüs ve şehir arasında sabah 6:00 ile akşam 22:00 arasında sürekli seferler düzenlenmektedir. Yurtdışından gelen öğrencilere Ercan Havalanı'ndan kampüse ulaşım imkanı sağlanmaktadır.

Bulunduğu Şehir

Akdeniz'in Sicilya ve Sardunya'dan sonra üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Doğu Akdeniz'de bulunmaktadır. En yakın kıyı noktalarından Turkiye’ye 40 mil, Suriye’ye 60 mil ve Mısır’a 250 mil uzaklıktadır. Tarih boyunca tarihte iz bırakmış birçok medeniyetin ve kültürün izlerini günümüze kadar taşıyan Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Lefke ve İskele-Karpaz bölgelerinde gezilebilecek birçok tarihi ve kültürel yer ile eğlence mekanları vardır. Tarihi ve kültürel dokusunun yanında, eşsiz güzellikteki sahilleri ve doğası da Kuzey Kıbrıs’ın kendine özgü değerleridir. Adanın merkezinde, Mesarya Ovası’nın orta kesimlerinde yer alan Lefkoşa kentinin ilk kuruluşuna ait kanıtlar M.Ö. 2500 yıllarını, yani Bronz Çağı’nın başlarını göstermektedir. Lefkoşa kenti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti konumundadır. Lefkoşa’da tarih boyunca adadan geçmiş medeniyetlerin ve kültürlerin izine rastlanır. Lefkoşa kenti adına “Yeşil Hat” denen ve Birleşmiş Milletler kontrolünde olan bir hat ile, Kuzey ve Güney Lefkoşa olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır. Türkler şehrin kuzey bölümünde oturmaktadır.Üçyüz yılı aşkın bir süre,Türkler’in hakimiyetinde kalan Kıbrıs’ta Osmanlı şehircilik karakterinin en güzel izleri Lefkoşa’da daha belirgin şekilde izlenir. Osmanlılar Lefkoşa’nın yeşilliğini arttırmak ve su ihtiyacını karşılamak için su kemerleri inşa etmişlerdir. Pekçok çeşme, ev, cami, han, hamam gibi sanatsal yapılara da ağırlık vermişlerdir. Lefkoşa’nın turistik anlamda ziyaret edilebilecek mekanları; Bedesten, Selimiye Camii, Etnografya Müzesi, Ermeni Kilisesi, Taş Eserleri Müzesi, Dikilitaş, Mevlevi Tekke Müzesi, Büyük Han,K umarcılar Hanı, Barbarlık Müzesi, Büyük Hamam, Sultan II.Mahmut Kütüphanesi, Milli Mücedele Müzesi, Küçük Mehmet Paşa Binaları,A nıtlar ,Derviş Paşa Konağı, Saçaklı Ev ,Luzinyan Konağı ve özellikle sur içinde kalan eski Lefkoşa sokaklarındaki otantik el sanatları atölyeleri ve alışveriş merkezleridir.

Burs Olanakları

YURT OLANAKLARI: Yakın Doğu Üniversitesi kampusunda 1,2,3 ve 4 kişilik oda kapasitesine sahip 6’sı kız yurdu, 6’sı erkek yurdu olmak üzere 12 blokluk yapı düzeni içinde yurtlar bulunur. Yurtlar sağladıkları olanaklara göre ekonomik yurt, standart yurt ve lüks yurt şeklinde düzenlenmiştir. Tüm yurtlar 4500 yatak kapasitesine sahiptir. Yurtlarda güvenlik, temizlik, kantin, ulaşım, aydınlatma, çalışma salonu, ısınma, psikolojik danışmanlık ve çamaşır yıkama hizmetleri verilmektedir. BURS OLANAKLARI: Yakın Doğu Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler için çeşitli burs olanakları vardır. Bunlar; ÖSYM bursu, sporcu bursu, üçüncü ülke öğrenci bursları, KKTC vatandaşlarına tahsis edilen burslar ve diğer burs olanaklarıdır. Üniversitede okuyan öğrencilerin tümüne yakını vasıflarına uyan burs olanaklarından faydalanabilmektedir.

Spor Olanakları

Yakın Doğu Üniversitesi’nde sosyal yaşam sadece kulüpler yoluyla ve günlük etkinliklerle beslenen bir yapı değildir. Üniversitede verilen eğitimi pekiştiren çok sayıda kültürel ve sportif aktiviteler de düzenlenmektedir. Öğrencilerin istekleri doğrultusunda yeni etkinlik alanları eklenerek her yıl yeni düzenleme yapılmaktadır. Kampüs içinde 1 futbol, 3 çok yönlü spor salonu, 1 jimnastik spor salonu, 2 tenis kortu ile adadaki tek olimpik standartlarda sahip kapalı yüzme havuzunun yanı sıra, açık spor alanları da mevcuttur. Ayrıca değişik alanlardaki spor kulüpleri bünyesinde öğrenciler spor etkinliklerini sürdürebilmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi sporcuları birçok spor aktivitesinde rakiplerini geride bırakmakta, şampiyonluklara imza atmaktadırlar.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite bünyesinde; mühendislikten mimarlığa, hukuktan eğitime,spordan ekonomiye ve daha pek çok alanda kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Başta Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Kompleksi ve 14 adet donanımlı amfi ve kongre salonunda bir çok alanda konfrerans, kongre, seminer, tiyatro, konser ve sinema etkinlikleri düzenlenmektedir. Öğrencilerin sosyal çalışmalarını gerçekleştirebileceği, yeteneklerini ortaya koyarak birikimlerini paylaşabilecekleri kendi istekleri doğrultusunda açılan çok sayıda öğrenci kulübü vardır.

Kütüphane

Yakın Doğu Üniversitesi'nin Büyük Kütüphanesi bünyesinde bulundurduğu ve sürekli sayısı artan 600 binden fazla basılmış kaynak, 110 milyonun üzerinde elektronik kaynakla Ortadoğu bölgesinin en kapsamlı kütüphanesi olma özelliğine sahiptir. Kütüphanenin gelişmiş arama motoru sayesinde yurtdışındaki merkezlerde bulunan birçok elektronik kaynağa ulaşılabilmektedir. Kütüphane 7 gün 24 saat açık olarak öğrencilere, akademisyenlere ve halka hizmet vermektedir. Kütüphane, Türk Dünyası'nın Büyük Kütüphanesi ünvanına da sahiptir. Kütüphanede okuma ve çalışma bölümlerinin yanısıra, özel çalışma odaları da mevcuttur.

Sağlık

Yakın Doğu Üniversitesi kampusunda 2003 Aralık ayında faaliyete geçen bir Sağlık ve Kondisyon Merkezi vardır. Bu merkezin amacı Yakın doğu Üniversitesi öğrencilerinin, personelinin ve üniversite dışından merkeze üye olanların fiziksel,ruhsal ve sosyal yönden sağlıklarını ölçmek ve değerlendirmek, geliştirmek, korumak, acil durumlarda erken tanı, tedavi ve yönlendirici sağlık hizmetleri sunmaktır. Ayrıca, Ortadoğu bölgesinin en gelişmiş hastanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi de üniversite mensuplarına ve gerekse halka tam teşekküllü hizmet vermektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan