Yalova Üniversitesi Yalova Üniversitesi

Tarihçe

Yalova Üniversitesi 2008 yılında, yükseköğretim kurumlarında yapılan düzenleme ile kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü Marmara Bölgesinde bulunan Yalova’dadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi üniversite bünyesinde yer alan fakültelerdir.

Bulunduğu Şehir

Yalova ili turistik açıdan oldukça gelişmiş bir şehirdir. Termal Kaplıcaları yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Yalova kenti ayrıca plaj ve sahiliyle yazın ilgi çekmektedir. Yalova ilinin İlçeleri Çiftlikköy, Çınarcık, Altınova, Armutlu ve Termal'dir. Yalovada gezilip görülecek yerler arasında Termal Kaplıcalar, Armutlu Kaplıcaları, Çınarcık Plajı sayılabilir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yalova Üniversitesi Vakfı Rektörlük bursu, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Diyanet Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yalova Belediyesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ve Sabancı Vakfı tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Kent merkezindeki özel yurtların yanı sıra, öğrencilerin barınma ihtiyacı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmaktadır.

Spor Olanakları

Her yıl geleneksel olarak bahar döneminde düzenlenen Üniversite içi spor şenlikleri yapılır. Sportif etkinlikler üniversitenin merkez Kampusunda gerçekleştirilir. Öğrencilerin Kampuslardaki açık ve kapalı spor sahalarında 5 branşta spor yapma imkânlarını sahiptirler. Olimpik ölçülerdeki kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, jimnastik salonu ile öğrencilere hizmet vermektedir. Öğrenciler ayrıca Yalova’da geleneksel olarak her yıl düzenlenen etkinliklere katılmaktadır.Bu etkinlikler arasında; Uluslararası Çiçekçilik Fuarı, Uluslararası Yalova Çocuk ve Kültür Şenliği, Akköy Şehitlerini Anma Günü, Kocadere Şehitlerini Anma Günü, Yağlı Güreş Yarışmaları, Tavşanlı Şehitlerini Anma Günü, TUFAG Uluslararası Altın Karanfil Halk Oyunları Şenliği, YAFEM Türk Boyları Kültür Şöleni, Kuzey Kafkas Kültür Şöleni, Termal Belediyesi Kurtuluş Şenlikleri, Çınarcık Altın Çınar Festivali, Şenköy Kızılcık Şenliği gibi etkinlikler sayılabilir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik “Öğrenci Kulüpleri” oluşturmuşlardır. Şu an üniversite de 16 Kulüp ve 12 Topluluk bulunmaktadır. Her yıl üniversite tarafından düzenlenen Karadeniz Tiyatro Festivali öğrencilerin yanı sıra halkın da ilgi ile izlediği ve her geçen yıl daha da gelişen bir organizasyon haline gelmiştir. İlk olarak 2009 yılı Mayıs ayında düzenlenen geleneksel bahar şenliklari süresince ünlü gruplar ve sanatçılar konserler vereceklerdir.

Kütüphane

Fakülte ve yüksekokullarda mevcut kütüphanelerin yanında, merkez Kütüphane; bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak amacıyla oluşturulan web sitesiyle elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Mediko-Sosyal Merkezinde yapılmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan öğrencilere acil serviste muayene imkânı tanınmaktadır. Ayrıca ilaç bedelinin de az bir miktarını ödeyerek ilaçları satın alabilmektedirler.

Yalova Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Yalova Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

ömer köse

14 Eylül 2017 - 08:54

spor bilimleri fakültesi olarak bir birim açılma ihtimali varmı?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan