Yaşar Üniversitesi Yaşar Üniversitesi

Tarihçe

Yaşar Üniversitesi, Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından1998 tarihinde kurulmuş, 2002 tarihinde İzmir’de eğitim öğretime başlamış olan bir vakıf üniversitesidir. Üniversitede eğitim ücrete tabidir. Üniversitenin Alsancak ve Selçuk Yaşar olmak üzere 2 ayrı kampüsü vardır. Üniversite bünyesinde; Hukuk Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İzmir, Ege kıyılarının tam ortasında bulunan bir ilimizdir. İzmir’de Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezler bulunmaktadır.Ayrıca şehir antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes’e de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir Kilisesi, Hisar Cami, İsa Bey Cami, Efes, Meryem Ana Kilisesi, Kuş Cenneti, Kemeraltı Çarşısı Gezilecek yerler arasındadır. Teleferik Tesisleri spor ve doğa meraklıları için çeşitli olanaklar sunmaktadır. İthalat ve ihracat potansiyeli olan ürünlere dönük, teknolojik yenilikler içeren İzmir Enternasyonal Fuarı (İzmir Fuarı) her yılın Eylül ayında İzmir'in kurtuluş günü olan 9 Eylül'ü içine alarak 10 günlük bir zaman dilimi içinde düzenlenen Türkiye'nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Yaşar Üniversitesi 0 ve P karşılıksız burslar vermektedir. Akademik Başarı Bursu ayrıca kayıtlı olduğu öğrenim programında birinci akademik yılın sonundan itibaren bölüm derslerini tamamlayan ve genel not ortalaması (4.00 üzerinden) 3.50 veya daha yukarı olan öğrencilere izleyen akademik yıl için Mütevelli Heyet tarafından saptanacak bir oranda burs verilebilmektedir. Ayrıca, öğrenciler kayıt yaptırdıktan sonra üniversiteye Finansal Destek bursundan yararlanmak için başvurabilirler. YURT OLANAKLARI: 2 bloktan oluşan Öğrenci Yurdunda iki kişilik, üç kişilik ve tek kişilik odalarımız bulunmakta, tüm odalarımızda tuvalet ve banyo oda içerisinde yer almaktadır. Bloklar içerisinde çalışma odası, rahat oturma guruplarının bulunduğu TV seyretme bölümleri ve lcd ekranlar, mutfak, çamaşır / kurutma makinelerinin bulunduğu çamaşırhane, ütü mevcuttur. Yurtta ısıtma ve soğutma merkezi sistem olarak yapılmakta, ısı ayarlarını odalarda bulunan cihaz sayesinde kontrol edilmektedir. 24 saat kesintisiz sıcak su, internet standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca öğrenciler bölgede bulunan çok sayıdaki özel yurtların yanında İzmir'de bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda da vbarınma imkânına sahiptirler.

Spor Olanakları

Yaşar üniversitesi Spor Merkezi geniş çaplı bir sağlık ve spor hizmeti sunmaktadır. Halkapınar tesislerinde öğrenciler boş vakitlerinde spor eğitmenleri nezaretinde basketbol, voleybol, atletizm, fitness center ve kapalı yüzme havuzundan faydalanmaktadırlar. Üniversite içerisinde öğrenciler bilardo, masa tenisi, satranç gibi spor olanaklarına da sahiptir.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek için öğrenci kulüpleri oluşturmuşlardır. Öğrenciler yeteneklerini geliştirip yeni beceriler kazanırken aynı zamanda kampüs yaşantısını renklendirirler. Her yılın başında düzenlenen farklı oryantasyon programlarıyla, hazırlık sınıfı öğrencilerine yönelik olarak üniversite kültürü, 1. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak akademik yaşamın tanıtılması ve sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinlikleri benimsetmek hedeflenmektedir.

Kütüphane

Elektrik Bilgi ve Belge Merkezi, Bornova Selçuk Yaşar Kampüsü içerisinde hafta içi her gün 08.30-18.00 saatleri arasında 4 personelle faaliyetlerini sürdürmektedir. Merkezde ansiklopediler, sözlükler, indeks ve abstraktlar, istatistikler gibi danışma kaynaklarının yanında dergiler, günlük gazeteler ile DVD, VCD ve CD gibi görsel işitsel materyallerde bulunmaktadır. Ayrıca kampüs içerisinde olduğu gibi kütaphanede de kablosuz internet erişimi sağlanmaktadır.

Sağlık

Öğrencilerin tedavi ve muayene hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak yürütülmektedir. Sağlık merkezi üniversite içinde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşan öğrencilere ücretsiz ilk bakım hizmeti verir. Yaşar Üniversitesi çeşitli birimlerde ilk yardımcı sertifikası olan 20 personel bulundurmaktadır. Öğrenciler ilaçlarını eczanelerden katılım payı ödeyerek temin etmektedirler.

Yaşar Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Yaşar Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan