Yeditepe Üniversitesi Yeditepe Üniversitesi

Tarihçe

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Eğitim ve Kültür (İSTEK) Vakfı tarafından 1996 yılında kurulan bir vakıf üniversitesidir. Merkez kampüsü, Kadıköy Kayışdağındadır. Ayrıca üniversitenin Göztepe ve Bağdat caddes polikliniği olmak üzere 2 binası daha bulunmaktadır. Yeditepe üniversitesinde eğitim ücrete tabidir. Üniversite bünyesinde; Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ticari Bilimler Fakültesi ve Tıp Fakültesi bulunmaktadır.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir.Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversite bünyesinde verilen burslar; başarı bursu, dertsek bursu, üniversite içi başarı bursu, spor bursu ve eğitime destek bursu olmak üzere 5 farklı alanda verilir. Ayrıca, üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından da burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Yeditepe Üniversitesi Öğrenci Yurtları, 26 Ağustos Yerleşimi Kayışdağı kampüsünde bulunmaktadır. Yurdun, 2000 yatak kapasitesi vardır. Yurt odaları ikişer kişilik olup, odalarda; banyo, tuvalet, mini buzdolabı, özel çalışma masası, sandalye, cam raflı kütüphane, aynalı gardrop gibi öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek her şey bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Yeditepe Üniversitesi bünyesindeki Spor Merkezi öğrencilerine geniş çaplı spor olanağı sunmaktadır. Üniversitede 16 farklı alanda spor takımı bulunmaktadır. Üniversitede sosyal yaşam olanakları; üniversitede bulunan spor tesislerinde voleybol ve basketbol sahaları, masa tenisi alanı, yarı olimpik kapalı ve açık yüzme havuzunun yanında halı kaplı mini futbol sahası mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencileri ders dışı boş zamanlarını değerlendirme amacına yönelik 38 farklı öğrenci kulübü oluşturmuşlardır. Bu kulüpler yıl içerisinde çeşitli etkinler düzenlemektedirler.

Kütüphane

Üniversite de rektörlük binasında 6000 metrekarelik bir alanda ve 400 oturma kapasitesiyle bilgi merkezi hizmet vermektedir. Bilgi Merkezi; akademik personel, öğrenci ve araştırmacıların ihtiyaçlarına göre, bünyesinde bulunan kaynaklar (190.000 kitap) ile en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

Sağlık

Yeditepe Üniversitesi Medikososyal Birimi’nde 7 gün 24 saat hizmet verilmektedir. Gündüz ve gece olmak üzere vardiyalı hizmet veren doktorlar, hemşireler ve sağlık memurları Yeditepe Üniversitesi öğrencilerine ve çalışanlara acil sağlık müdahaleleri için hazır bulunmaktadırlar. Bu müdahaleler muayene, laboratuar tetkikleri(şeker, kolesterol, trigliserit vb.), aşılama, küçük cerrahi müdahaleler, pansuman, enjeksiyon, serum uygulaması, müşahede hizmetleri şeklinde olmaktadır.

Yeditepe Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Yeditepe Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

s

senanur kahyaoğlu

3 Aralık 2017 - 21:20

Merkezi yatay geçiş var mı? Eğer varsa başvuruları ne zaman ?

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan