Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi

Tarihçe

Yıldız Teknik Üniversitesi, 1911'e kadar uzanan tarihi ile Türkiye'nin en eski 3. üniversitesi ve en eski 2. teknik üniversitesidir. Türkiye’nin en iyi ve en köklü üniversitelerinden biri olarak kabul edilir. Yıldız Teknik Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü İstanbul’un Beşiktaş semtinde bulunmaktadır. Eğitim Fakültesi, Elektirik-Elektronik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Kimya-Metalurji Fakültesi, Makine Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi üniversite bünyesinde ter alan fakültelerdir.

Bulunduğu Şehir

İstanbul, Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuş ülkenin en kalabalık ve iktisadi açıdan en önemli ilidir.Belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre, 18,3 milyonluk nüfusuyla dünyanın 5. Avrupa'nın ise en büyük şehridir. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası denir. İstanbul'un toplam 39 ilçesi vardır. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500'ü aşkın caminin sulieti baş döndürücü bir atmosfer yaratır. İstanbul’daki önemli mekanlar arasında İstanbul Surları, Dolmabahçe Sarayı, Haliç, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı yer almaktadır. Yine Taksim Meydanı, turistik açıdan büyük önem taşımaktadır.Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve Özgürlük Meydanı tarihi ve turistik mekanları arasındadır. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinin izlendiği Gülhane Parkı da görülmeye değer yerlerdendir. İstanbul’un sahip olduğu bütün bu kültürel zenginlikler şehrin 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasını sağlamıştır.

Burs Olanakları

OLANAKLARI: Üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere; Yıldız teknik Üniversitesi Vakfı(YTÜV), Yıldız Mezunlar Derneği(YTÜ-MED), Çağdaş Yıldızlılar Derneği(ÇYD), Türk Eğitim vakfı(TEV), İstanbul Sanayi Odası Vakfı(İSOV), Finans Vakfı, Yumlu Vakfı, Anadolu Eğitim Vakfı, İstanbul Ticaret Odası Vakfı(İTO), İstanbul Ticaret Odası Borsası, Sabancı Vakfı, Türk Kadınlar Birliği(TKB), Türk Amerikan Kadınlar Derneği, Tübitak, Lütfi Banat Vakfı, Yaşar Eğitim vakfı Türk Alman Derneği Vakfı(TADEV), Çağdaş Eğitim Vakfı(ÇEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD), Fizik Tedavi Rehabilitasyon Vakfı, Halis Toprak Vakfı, Türk Loydu, Gemi İnşaat Mühendisleri Odası, Kızılay, Vakıfbank, Şahinler Holding, Üsküdar Rotary, Etiler Rotary, Reşat Nuri Güntekin İlköğretim okulu Aile Birliği vakıfı tarafından burs verilmektedir. Ayrıca ilk 3 tercihine YTÜ bölümlerini yazan ve bu tercihlerden birini kazanarak kayıt yaptıran öğrencilerin tümüne burs verilmektedir. Bu guruba girmeyen ancak burs isteyen öğrenciler de değerlendirmeye alınarak uygun görülen öğrencilere de burs verilmektedir. Yine üniversitede bazı araştırma projelerinde görev alan öğrencilere de burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite kendi öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için kendi bünyesindeki yurtlarda barınma imkânı sunmaktadır. Üniversitenin yurtlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin Öğrenci Rehberlik Merkezine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrenciler istanbul'da bulunan çok sayıdaki özel yurtların yanında Kredi ve Yurtlar kurumuna bağlı devler yurtlarında da kalabilmektedirler.

Spor Olanakları

Yıldız kampüsünde 1 basketbol sahası(açık), Davutpaşa kampüsünde 2 futbol sahası,1 spor salonu,1 halı saha,1 fitness salonu,2 tenis kortu,3 basketbol sahası(açık),1 yüzme havuzu(açık), Ayazağa kampüsünde 2 kapalı salon,1 futbol sahası,4 soyunma odası ve duş yerleri,1 güreş salonu ve 1 masa tenisi salonu bulunmaktadır. Spor hizmetleri, üniversitenin Beden Eğitimi Bölüm Başkanlığı ile birlikte yürütülmektedir. Öğrencilerin talep ettikleri branşlara göre spor takımları oluşturulmakta ve Üniversite Sporları Federasyonuna bildirilmektedir. Öğrencilerin spor etkinlikleri için katıldıkları organizasyonlarda gidiş-geliş, ulaşım ve konaklama bedelleri ve ihtiyaç duyulan malzemeler Başkanlık bütçesinden karşılanmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversitede, Halka İlişkiler ve Koordinatörlüğü ile birlikte sevk ve idare edilen Başkanlığına bağlı 35 aktif öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrenciler ders dışı zamanlarını kendi ilgi alanlarına ve yakın gördükleri kulüplere üye olarak boş vakitlerini değerlendirebilirler. Öğrencilerin kulüpler kanalıyla yaptıkları bütün faaliyetler başkanlıkça desteklenmekte ve yapılan tüm faaliyetlerin giderleri bütçeden karşılanmaktadır. Kulüp faaliyetleri Ders Dışı Öğrenci Faaliyetleri Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilmekte ve denetlenmektedir. Ayrıca üniversite bünyesinde 2 adet sinema salonu da bulunmaktadır.

Kütüphane

Yıldız Teknik Üniversitesi Şevket Sabancı Merkez Kütüphanesi'nde 80'er kişilik 2 kitap koleksiyonu okuma/ yararlandırma salonu, 80 kişilik 1 süreli yayın koleksiyonu okuma/ yararlandırma salonu ile 25 kişilik tezler ve nadir eserler koleksiyonu okuma/ yararlandırma salonu bulunmaktadır. 1986 yılına kadar manual olarak geleneksel biçimde sürdürülen tüm teknik işlemler aynı tarihte bilgisayar yardımı ile yapılmaya başlanmış böylece kütüphane otomasyonu ile ilgili çalışmalar da başlamıştır. Uluslararası standartlara uygun bir otomasyon sistemi ile hizmet ağının daha geniş ve işlevsel olması planlanmış, ilk adım olarak da Internet bağlantısı kurulmuştur. Tam anlamı ile 2003 yılında Yordam 2001 adlı OPAC / Online Public Accessible Catalog / Elektronik Katalog Yazılımı’nın kullanılmaya başlanması ile kütüphane otomasyonuna geçilmiştir.

Sağlık

Üniversiteye bağlı Fakülte ve Yüksekokulda okuyan örgencilerin sağlık problemleri olduğunda Sağlık Merkezine müracaat etmeleri gerekir ve böylece örgencilerin şikayetleri doktorlar tarafından değerlendirmekte teşhis ve tedavileri yapılmakta ve ileri tedavi uygulanacaksa hastanelere sevk edilmektedir. Üniversite merkez ve bağlı kampüslerde 8 uzman hekim (Dahiliye-Göz-Çocuk-KBB-Cildiye-Psikiyatri-Kadın Doğum-Radyoloji), 8 pratisyen hekim olmak üzere toplam 16 hekim, 5 diş hekimi, 5 hemşire, 5 laborant, 2 psikolog, 1 sosyal çalışmacı, 2 memur, 1 ambulans şoförü ve 2 hizmetli görev yapmaktadır. Davutpaşa Kampüsünde de yeni bir Sağlık Merkezi açılmış ve kadrosu atanmıştır. Ayazaga Kampüsü elemanları ve örgencileri için bir revir hazırlanmıştır. 1 doktor ve 1 hemşire görev yapmaktadır. Acil vakalarda gelen hastaya ilk müdahale sağlık merkezinde yapılarak gerekli görülenler ambulansla bir hemşire refakatinde hastaneye gönderilmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan