Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Tarihçe

1982 yılında kurulmuş olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez kampüsü Doğu Anadolu bölgesinde Van Gölü kenarında şehir merkezine 15 km mesafede yer almaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi , Edebiyat Fakültesi , Eczacılık Fakültesi , Eğitim Fakültesi , Erciş İşletme Fakültesi , Fen Fakültesi , Güzel Sanatlar Fakültesi , İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi , İlahiyat Fakültesi , Mühendislik Mimarlık Fakültesi , Su Ürünleri Fakültesi , Tip Fakültesi , Veteriner Fakültesi , Ziraat Fakültesi üniversite bünyesinde bulunanan fakültelerdir.

Bulunduğu Şehir

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Van ili çok eski bir tarihe sahiptir. Urartu Medeniyeti'nin başkentliğini yapmış bir kenttir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yer almaktadır, ve İran ile sınır oluşturmaktadır. Kent Van Gölü ve Van kedisi ile meşhurdur. Van Gölü ve Akdamar Adası, Van Kalesi, Hoşap Kalesi, Ağartı Kalesi, Kef Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Ayanıs Kalesi, Toprakkale, Aşağı-Yukarı Anzaf Kaleleri, Akdamar Kilisesi, Adır Kilisesi, Ulu Cami, Hüsrev Paşa Cami, Kızıl Camii, Gevaş İzzettin Çir Camii, Süleyman Han Camii, Kaya Çelebi Camii, Horhor Camii, Abbasağa Cami'dir. Hüsrev Paşa Medresesi, Hoşap Hasan Bey Medresesi, Hoşap Evliya Bey Medresesi, Gevaş Halime Hatun Kümbeti, Geleneksel Van Evleri Van’da gezilecek yerler arasında sayılabilir. Van şehrinin ilçeleri Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray, Van ilçeleridir.

Burs Olanakları

BURS OLANAKLARI: Üniversitede ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimince yapılan çalışmalarla, üniversitenin kendi kaynakları (Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesi, üniversite tarafından kurulan vakıflar) ve çevresinden oluşturduğu kaynaklarla (Sivil Toplum Kuruluşları, Resmi Kurumlar, özel şahıs ve işletmeler vb.) karşılıksız burs verilmektedir. Burs verilecek öğrenciler bu amaçla kurulmuş özel komisyonlar ve kurullarca seçilerek tespit edilmektedir. Ayrıca Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından üniversitede eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilere burs verilmektedir. YURT OLANAKLARI: Üniversite hızla büyüyen bir üniversite olmasına karşın, barınma sorunu büyük ölçüde çözümlenmiştir. Kent merkezindeki özel yurtların yanı sıra, öğrencilerin barınma ihtiyacı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından da sağlanmaktadır. Bu kurumun Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü içinde bulunan yurtlarının toplam kapasitesi 2800’e ulaşmıştır. Üniversiteye bağlı şehir dışındaki meslek yüksekokullarının yurtlarının toplam yatak kapasitesi 1000’e yakındır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun hizmet veremediği il ve ilçelerdeki meslek yüksekokulu öğrencilerinin barınma ihtiyacı, okul yönetimi ile işbirliği içinde çözümlenmektedir. Ayrıca, şehir merkezinde kiraladıkları evlerde oturmak isteyen öğrencilere, yöre halkı büyük destek vermektedir.

Spor Olanakları

Üniversitenin tam donanımlı ve 2 bin kişilik kapalı spor salonunun yanı sıra, 400 seyirci kapasiteli bir kapalı halı saha, masa tenisi ile bilardo salonları, basketbol sahaları, futbol sahası, dört tenis kortu, kondisyon merkezi ve jimnastik salonu bulunmaktadır. Ayrıca üniversitede 2010 yılında hizmete girmiş atletizm sahası bulunmaktadır. Üniversite, ilgili federasyonlarca düzenlenen futbol, voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi, bilardo, doğa sporları, güreş, judo, karate, badminton, kayak, step ve atletizm dallarındaki tüm müsabakalarda, takımları ile temsil edilmektedir. Türkiye’nin ilk ve tek Yüksek İrtifa Dalış ve Sualtı Kurtarma Merkezi, Amerikan Dalış Organizasyonu NAUI işbirliği ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde kurulmuştur. Ayrıca rüzgar sörfü, kürek, yamaç paraşütü ve binicilik gibi alanlardaki altyapı çalışmaları son aşamasındadır. Öte yandan her yıl Nisan – Mayıs arasında, Türkiye çapında bir katılımla düzenlenen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Spor Şenlikleri de yapılmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Üniversite öğrencilerinin kültürel etkinliklerinin büyük bir bölümü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca yürütülmektedir. Etkinliklere katılmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmaz ve etkinlik yapmak isteyen öğrencilere her türlü destek verilmektedir. Öğrencilerin boş zamnalarını değerlendirmeleri için üniversitenin değişik birimleri ve öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen konserler, kurslar, sergiler, konferanslar, paneller, sempozyumlar, seminerler, gösteriler, şiir ve müzik dinletileri, geziler ve özellikle her yıl yapılan Geleneksel Kültür ve Spor Şenlikleri vb. gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Kütüphane

Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde bulunan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı aynı anda 750 kişiye hizmet vermektedir. 2005 yılında kütüphanenin kitap koleksiyonu 63 bin 509’a ulaşmıştır. Yaklaşık 8–9 bin derginin 1990’dan bu yana çıkan makalelerinin tamamına erişilebilmektedir. Yabancı süreli yayınların izlenmesi için 13 adet elektronik veri tabanı bulunmaktadır. Öte yandan açık raf sistemi uygulanan kütüphanede, internet bağlantılı 32 bilgisayar, kullanıcıların hizmetindedir. Tıp, ziraat, veteriner, biyoloji, matematik gibi alanlara hitap eden ve 1984–1995 yıllarını kapsayan CD-ROM veri tabanlarına abone olunarak, araştırmacılara bilgi alma kolaylığı sağlanmıştır. Tüm hizmetler otomasyonla yapılmaktadır. Kütüphane üyelik sistemiyle çalışmakta ve internet üzerinden her türlü kaynağa kolaylıkla erişim sağlanmaktadır. Kütüphanede bulunmayan materyaller öteki üniversite kütüphanelerinden sağlanarak okuyuculara ulaştırılmaktadır.

Sağlık

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri, çalışanları ve aileleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın iki hekim, iki diş hekimi, bir sağlık memuru, altı hemşire ve ambulansı ile verdiği hizmetten 24 saat kesintisiz yararlanabilmektedirler. Bunun yanı sıra, bölge hastanesi olma özelliğini taşıyan ve yüksek teknolojiyle donatılmış Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve kurum polikliniği, YYÜ öğrenci ve çalışanları ile tüm bölge halkına hizmet vermektedir. Van merkezi dışındaki eğitim kurumlarındaki öğrenci ve çalışanların tedavileri ise o il ve ilçelere bağlı sağlık kuruluşlarınca yapılmaktadır. Hiçbir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin ise tüm tedavi ve ilaç giderleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi tarafından karşılanmaktadır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi 2017 tercih kılavuzunda yer almamaktadır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hakkındaki Sorular ve Yorumlar

{{author.firstLetter}} {{author.firstLetterTemp}}
{{time}}

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Toplam {{comments.length}} Adet Soru ve Cevap

{{firstCapital(comment.author.text)}} {{firstCapital(comment.author.text)}}

{{comment.author.text}}

{{comment.time}}

{{comment.comment}}

Sana ulaşalım


2017 tercih döneminde üniversitelerin sana ulaşıp bilgi vermelerini istiyorsan